top of page
Yurtdışı Üniversite Eğitim Fiyatları

YURTDIŞI ÜNİVERSİTE EĞİTİM FİYATLARI

Ülkemizde çok değerli üniversitelerin varlığı kuşku götürmez bir gerçektir. Ne var ki sınav bazlı bir sistem olmasından dolayı başarılı olan pek çok öğrenci hayalini kurduğu eğitimleri alamamaktadır. Bu durum da hem zaman hem para hem de güven kaybına sebep olmaktadır. Belli bir başarıya sahip öğrenciler ister “Foundation/ Pathway” programları üzerinden ister direkt başvurularla sınavsız olarak hayalini kurdukları bölüme başvuru yapabilmektedir.

 

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci sayısı yıldan yıla artmaktadır. Kariyer hedeflerine ulaşma yolunda gerek alacağı akademik eğitim gerek sahip olacağı ileri seviyede yabancı dil, gerekse kendine katacağı diğer kişisel kazanımlar sebebiyle önemli bir avantaj sağlayacaklarının daha da fazla farkına varıyorlar.

Mezun olmayı beklemeden, eğitim alırken yurtdışında edinilen iş tecrübesi özgeçmiş için önemli bir artı, gelecek kaygısını da oldukça düşüren bir unsurdur.  Ayrıca yaşam maliyetlerini karşılamada da fayda sağlamaktadır. Tabii ki bu kazanımlar için ne kadar maliyete katlanılması gerektiği de göz ardı edilecek bir nokta değildir. Ne var ki ülkemizde gittikçe fazlalaşan özel üniversite seçenekleri araştırıldığında maliyetlerinin çok da aşağıda kalmadığı görülmektedir. Hatta bazı ülkelerdeki üniversite eğitim masraflarını Türkiye’deki özel üniversiteler ile karşılaştırdığımız zaman çok daha ucuza gelen ülkeler olduğunu görmekteyiz.

Ülkemizde 4 sene olan lisans eğitiminin yurtdışında genel olarak 3 sene olması da maliyet farkını düşürmekte hatta kapatmaktadır. 1 senelik fark maliyetin yanı sıra zamandan tasarruf ederek daha önce iş hayatına atılmak adına da avantaj sağlamaktadır.   Üniversite için tercih edilen ülkelere bakıldığı zaman fark edilecektir ki en önemli ortak noktaları eğitime verilen önem ve köklü, oturmuş bir eğitim sistemidir. Oturmuş eğitim sistemlerinin de en önemli artısı öğrencinin istediği okulda ve alanda eğitim alabilmesi için yapmış olması ve sahip olması gereken özellikleri bilerek hazırlanmasıdır. En az akademik başarı kadar kişisel gelişimine de ağırlık vermesi gerektiğini bilen öğrencilerin çok daha özgüvenli, çok daha bilinçli ve farkındalığı yüksek olduğu su götürmez bir gerçektir.

Fiyatlar ülkeden ülkeye ve okuldan okula değişmekle birlikte, yıllık eğitim, konaklama ve yaşam masrafları dahil olmak üzere $8.000'dan başlamaktadır.

AMERİKA ÜNİVERSİTELERİ

EĞİTİM

FİYATLARI

BİRLEŞİK KRALLIK ÜNİVERSİTELERİ

EĞİTİM

FİYATLARI

KANADA ÜNİVERSİTELERİ

EĞİTİM

FİYATLARI

AVUSTRALYA ÜNİVERSİTELERİ

EĞİTİM

FİYATLARI

AVRUPA ÜNİVERSİTELERİ

EĞİTİM

FİYATLARI

bottom of page