top of page
shutterstock_521926207
shutterstock_549375997
shutterstock_514997311
shutterstock_602730047
shutterstock_679090132
shutterstock_571385947
shutterstock_633405905
shutterstock_88592494

NEDEN KANADA'DA EĞİTİM ALMALIYIM?

YERLER

Kanada, yirmi yıldan uzun bir süredir dünyada en iyi yaşam koşulları sunan ülkeler arasında ilk on içerisindeki yerini korumaktadır ve ayrıca eğitim sistemi en iyi olan ülkeler arasındadır. 

 

Kanada, Kuzey Amerika’nın sunduğu kaliteli eğitimi ABD’den daha düşük maliyetlere elde etmek isteyen öğrenciler arasında gittikçe artan bir popülerliğe sahiptir. Kanadalılar eğitime büyük önem verirler ve Kanada'daki eğitim standartları eşit düzeyde yüksektir. Kanada'da neredeyse 100 üniversite mevcuttur ve bunlar arasından beş tanesi — Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi, Montreal Üniversitesi ve Alberta Üniversitesi — dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer almaktadır.

EĞİTİM PROGRAMLARI

Eğer hangi alanda eğitim alacağınıza dair karar verdiyseniz, bu faydalı bir ilk adım olabilir. Özel bir alanda eğitim almayı düşünüyorsanız, istediğiniz programı sunan yüksekokul veya üniversite listesinin oldukça kısa olduğunu da görebilirsiniz. 

Okumak istediğiniz alan popüler bir alan olsa bile, seçmek istediğiniz okulun bu programı sunduğundan emin olun. İlgilendiğiniz okulların web sitelerinde mevcut ders programlarına göz atın.

BURSLAR MALİYETLER

Dünyanın en iyi okullarını barındırmasına rağmen Kanada diğer popüler ülkelere göre son derece uygundur. Yüksek eğitim kalitesi ve az maliyetleri sayesinde son yıllarda Kanada yurtdışı eğitim için öğrencilerin en popüler ülkesi haline gelmiştir. 

KONAKLAMA VE VİZE

Kanada'da eğitim gören öğrencilerin birçok konaklama şekli arasında seçim yapma olanakları vardır. İster kampüste yaşamayı tercih edin ister kendi evinizde, ihtiyacınıza uygun konaklama şeklini muhakkak bulursunuz. Bu sayfada yabancı öğrenciler için mevcut olan farklı seçenekleri, artıları ve eksileri ile tanıtıyoruz.

Kanada’nın neresinde okuyacağınıza karar verdikten sonra, bir sonraki adımda nerede yaşayacağınıza karar vermelisiniz. Neyse ki Kanada’da öğrencilere birçok konaklama seçeneği sunulmaktadır. İster kampüste yaşamayı tercih edin ister kendi evinizde, ihtiyacınıza uygun konaklama şeklini muhakkak bulursunuz.

Seçeceğiniz konaklama şekli tabii ki bütçenize, beklentilerinize ve Kanada’da ne kadar kalacağınıza da bağlıdır. Konaklama yerinizi seçerken, ilk durağınız yabancı öğrenciler bürosu veya kaydolduğunuz yüksekokulun veya üniversitenin web sitesi olmalıdır. 

FAYDALAR ZORLUKLAR

En büyük zorluğu iklimi olarak düşünen birçok insan vardır. Kanada'yı hayal ederken muhtemelen gözünüzde karlarla kaplı geniş bir araziyi canlandırıyorsunuzdur. Bunun doğru olmadığından emin olabilirsiniz. Aslında Kanada'nın iklimi, insanları kadar farklılık gösterir, ülkenin neresinde okumaya karar vermenize bağlıdır. Ülkenin kuzeyi genel olarak sert bir kutup iklimine sahiptir, bu bölgede neredeyse hiç yerleşim yok zaten. Kanada’nın en popüler bölgeleri ki bunlar ABD sınırda yer alan güney bölgeleridir, yılda dört mevsimi de görür. Kış yazdan daha uzun sürmesine rağmen, ülkenin çoğu bölgesinde yaz mevsimi çok sıcak geçer. Yağmurun yoğunluğu hafif yağmurdan sağanak yağmura kadar çeşitlilik gösterir ve ülkenin bazı bölgesinde yoğun kar yağışları olur.

bottom of page