top of page

YURTDIŞI ÜNİVERSİTELER

Kariyer hedeflerine ulaşma yolunda en önemli adımlar lisans ve yüksek lisans eğitimleridir. Yeni tecrübelerin ve heyecan verici bir sosyal yaşamın yanı sıra, yurtdışında üniversite okumanın akademik, kültürel ve kariyer açısından yararları artık her zamankinden daha önemlidir. 

NEDEN YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE

Yurtdışında sadece lisans değil, yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin sayısı da ülkemizde son yıllarda artış göstermektedir. Bunun nedeni ise aslında çok basittir: her ne kadar ülkemizde eğitim kalitesi çok yüksek üniversiteler bulunsa da öğrencilerin yurtdışında edinecekleri eğitim, yaşam ve iş tecrübesi kariyer basamaklarını hızla tırmanmalarını sağlamaktadır.

Öğrenciler yurtdışında aldıkları eğitimle dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle bir arada yaşama şansını, onların kültürünü öğrenip kendi kültürlerini onlara aktarmanın heyecanını, okurken kampüs içinde çalışma fırsatını, yabancı öğrencilerle ev arkadaşlığı yapma gibi avantajları elde ederler.

Kısacası öğrenci, yurtdışında üniversiteden mezun olduktan sonra hem hayat anlamında hem de eğitim ve kültür anlamında rakiplerinden her zaman birkaç adım önde başlamaktadır.

YERLER

Üniversiteyi nerede okumak istersiniz? Dünyanın en büyük uluslararası öğrenci popülasyonuna sahip olan Amerika’da mı? Amerika’nın komşusu olan, daha sakin ancak dünyaca kabul edilmiş eğitim sistemiyle Kanada’da mı? Yoksa kültür, sanat, tarih ve doğal güzellikleriyle meşhur Avrupa ülkelerinde mi?

Nerede okumak isterseniz isteyin, seçiminizi yaptıktan sonra hayatınızın değişeceğine emin olabilirsiniz! Ana diliniz gibi en az bir dil daha konuşabilecek, farklı kültürlerden kişilerle tanışacak, unutulmaz dostluklar edinece ve özellikle de kendi ayaklarınızın üzerinde nasıl duracağınızı öğreneceksiniz!

Üniversite eğitim fiyatları hakkında bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki linkten aradığınız bilgilere erişebilirsiniz. 

Üniversite Eğitim Fiyatları

Daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz?

Siz sorun danışmanlarımız cevaplasınlar!

ÜNİVERSİTEYİ YURTDIŞINDA OKUMAK İÇİN BAZI ÖNEMLİ NEDENLER

Dünyayı Görmek İçin Fırsatlar Yakalayın

Öncelikle öğrencinin net olarak bilmesi gereken nokta; yurtdışında gidilecek bir üniversite çok zor bir sorumluluktur. Ödevler, ara sınavlar, projeler, finaller derken vaktinizin çoğu derslerinize yoğunlaşmakla geçer. Ancak en güzel tarafı ise, sahip olunan boş vakitler öğrencilere yeni bir şehir ya da ülkeyi keşfetme şansını verir. Hatta bir ülkeyle sınırlı kalmaz, olabildiğince ülkeyi veya şehri ziyaret etme fırsatını yakalarsınız!

 

Farklı Kültürleri Öğrenme ve Global İş Dünyası

Yurtdışında yaşamak ve öğrenmek, farklı insanlar ve gelenekler konusundaki anlayışınızı zenginleştirmekle kalmaz, günümüzün en yeni global konularını anlamak için daha geniş bağlantılar kurmanızı sağlar. Sınıfta tanışacağınız yabancı öğrencilerden ders veren profesörlere kadar kademe kademe kuracağınız bağlantıların, iş hayatınızı ileride tamamen bambaşka bir hale getireceğinden emin olabilirsiniz. Kısacası iş dünyasının, farklı kültürler tarafından nasıl farklı ele alındığını, özellikle uluslararası ortamda yapılan ekip çalışmalarının işleyiş şekline birebir şahit olursunuz.

Ağınızı Genişletme

Kuşkusuz, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle birlikte okumak, yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin en yaygın nedenlerinden birisidir. Basit bir örnek vermek gerekirse; üniversitede ilk gününüzü hayal edin. Profesör içeri girer ve öğrencilerin isimlerini, hangi ülkeden geldiklerini ve daha sonra biraz sohbet ilerledikçe ailelerinin ne işle meşgul olduklarını sorar. 20 kişilik bir sınıfta 10 farklı ülkeden öğrenci olduğunu farz edelim. 10 farklı ülkeden 10 farklı iş kolunu yaklaşık 1 saat içerisinde öğrenmiş oluyorsunuz. Bu öğrencilerle en az 4 ay aynı sınıfta aynı dersi görür, samimiyet kurarsınız. Okulunuzun henüz başında uluslararası ortamda aslında iş dünyasına girmiş olursunuz. Bütün fikirleriniz değişmeye başlar ve zaman ilerledikçe çok daha geniş çapta düşünmeye başlarsınız. Kısacası, değişiminiz çok hızlı olur! Açık görüşlü, deneyimli ve en önemlisi kendine güvenen bir kişi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğinizi görür ve her zaman daha fazlasını istemeye devam edersiniz.

Unutmamanız gereken en önemli nokta, kişisel arkadaşlıkların dışında, yurtdışında kuracağınız bağlantılar, mezun olduktan sonraki profesyonel hayatınızda sahip olacağınız en değerli varlık olacaktır.

Kariyer Fırsatları

Ana dili gibi yabancı dil konuşmak, uzman bir nitelik kazanmak, adaptasyon süreci, komünikasyon, kültürel zenginlik iş dünyasında büyük firmaların özellikle baktıkları en önemli konulardır. Hangi ülkede üniversite okursanız okuyun, bütün bu yeteneklere fazlasıyla sahip olursunuz ve ülkenize geri döndüğünüzde şirketler sizi bir şekilde bulup bünyelerine geçirmek isteyeceklerdir.

 

Ayrıca, eğitiminiz sırasında veya sonrasında yurtdışında pratik iş deneyimi kazanma şansınız olabilir. Vize statüsüne ve okuduğunuz ülkeye bağlı olarak yarı zamanlı bir iş, staj ya da kariyerinize yurtdışında devam etmek mümkün olabilir. Öğrenci çalışmalarıyla ilgili kısıtlamalar ülkeye göre değişiklik göstereceğinden yurtdışında ders seçmeden önce araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Okulunuzdaki uluslararası kariyer danışmanları, mesleki fırsatlar ve derecenizin ardından istihdam edilebilirliğini artırmak için değerli bir bilgi kaynağı olacaktır.

bottom of page