top of page

AMERİKA ÜNİVERSİTELERİ EĞİTİM FİYATLARI

Amerika’da üniversite eğitimi fiyatları hakkında genel bilgilere geçmeden önce eğitim ve uluslararası öğrencilerin başvuru sistemi ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Amerika’da lisans eğitimi 4 yıldır ve başvurabilmek için Türkiye’de üniversite sınavını kazanmış olmak gerekmemektedir. Farklı bir sistem olan Amerika’da eğitim almak istiyorsanız sınav yerine getirmek durumunda olduğunuz koşullara aşağıda değineceğiz.

 

Amerika, öğrencilerin gerek dil eğitimi gerek lisans gerekse yüksek lisans olsun eğitim için en çok hayalini kurduğu ülkelerin başında gelmektedir. Dünyanın en prestijli eğitim kurumlarına sahip olması, Amerika’da eğitim almış olmanın avantaj sağlaması, karma bir kültüre sahip olup çeşitliliğe sahip olması, öğrencilere çalışma imkânı sunması öncelikli tercih sebeplerindendir.

 

Araştırmaya çok önem verildiği için öğrencilere son teknoloji ve kampüs içi imkanları ile en iyi kaynakları sunmaktadır. Hem ideal çalışma ortamı hem de uzmanlara kolay ulaşım alınan eğitimi daha da kaliteli hale getirmektedir. Okullar bu destek ile uluslararası öğrencilerin farklı bakış açıları ve fikirler üretilebileceğinin farkındadır. Amerika’da eğitim sistemi sadece akademik başarıya değil kişisel gelişim başarısına da çok önem veren bir sistemdir. O nedenle başvuru sürecinde sosyal olarak öğrencinin o güne kadar kendine ne değerler kattığı önemlidir. Bütçeye ve lokasyona göre çok seçenek olması da bir diğer önemli sebeptir. Seçenek çok olunca öğrencilerin ilk aşamada vermesi gereken önemli kararlar vardır. Bu kararları sağlıklı almak hem para hem de zaman kaybetmemek adına önemlidir.

 

Çoğu öğrenci zaten eğitim almak istediği alanı seçmiş oluyor. Alana göre üniversiteleri filtreledikten sonra lokasyon kararı verilmelidir. Kalabalık ve hareketli büyük şehirler mi yoksa daha sakin, doğa ile iç içe bölgeler mi sorusunun cevabı önemli bir yol aldırabilir. Sonraki aşamada öğrencinin lise başarısı, dil yeterlilik seviyesi, SAT skoru, kişisel özellikleri, bütçesi değerlendirilir. TOEFL ve SAT skoru yeterli olmayan öğrenciler hazırlık programlarına kayıt olabilmektedir. Burs seçeneği uluslararası öğrenciler arasında oldukça önemlidir.

Başarılı ve ekonomik imkânı kısıtlı öğrencilerin başvurmak istedikleri okulun bursları ve koşullarını detaylı araştırmaları önerilir.

Başvuru sürecini kısaca başlıklar halinde özetleyecek olursak;

İngilizce Bilgi Düzeyi: Öğrencilerde yeterli seviyede TOEFL sınavı skoru şartı aranmaktadır.

Akademik Başarı: Lise diploması ve transkriptler istenir.

Genellikle en az 4 üzerinden 3 ortalama şartı aranır.

SAT Skoru: Amerikalı veya uluslararası olsun sistem tüm öğrencilerde SAT sınavına girmiş ve gerekli skoru almış olma şartı aramaktadır. SAT sınavı öğrencinin okuma- yazma ve matematik bilgisini test etmektedir.

Referans Mektupları: Lise eğitmenlerinden alınan tavsiye mektuplarıdır.

Finansal Evraklar: Kalınan süre içinde masrafın karşılanabileceğini ispat eden hesap dokümanları ve banka mektubu başvuru dosyasında doğru ve eksiksiz şekilde olmalıdır.

Massachusetts Lisans Programı 

Şükran Günü ve Amerika’nın sınai devriminin doğum yeri olan Massachusetts uluslararası öğrenciler için özellikle tercih edilen eyaletlerden biridir. Dünyanın lider üniversitelerin kampüslerinin Boston’da olması hem Amerikalı hem uluslararası öğrenciler için en popüler seçeneklerden bir tanesidir.

Massachusetts üniversitelerinde yıllık öğrenim ücretleri ortalama olarak aşağıdaki gibidir;

 

New York Lisans Programları 

Ülkemizde her yıl yüzlerce öğrenci üniversite eğitimi yurtdışına gitmektedir. Program ve okul çeşitliliği ve eğitimin İngilizce olması gibi sebeplerden dolayı ilk sırayı Amerika almaktadır. Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden New York en popüler lokasyondur.

 

Pennsylvania Lisans Programları

Gelişmiş ekonomisi, sakin ve güvenli bir eyalet oluşu; ülkenin ve dünyanın tanınmış okullarının kampüslerini barındırması sebebiyle pek çok uluslararası öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

 

North Carolina Lisans Programları

Charlotte, North Carolina eyaletinin en büyük kentidir. Ülkede tanınmış üç üniversiteyi bünyesinde barındırması ve diğer büyük kentlerdeki üniversiteye oranla fiyatların daha ekonomik olması sebebiyle tercih edilmektedir.

 

Florida Lisans Programları 

Orlando, Miami veya Tampa'nın bulunduğu, özellikle eğlence hayatı ile dikkat çeken Florida uluslararası öğrencilerin tercihi olmuştur.

 

Texas Lisans Programı 

Austin, Dallas, Houston ve El Paso gibi popüler şehirlerde çeşitli lisans programları sunulmaktadır. Canyon’daki West Texas A&M University ve Denton’daki ONCAMPUS Texas en bilinen kurumlarındandır.

 

California Lisans Programları 

Hem turistik hem de akademik olarak popüler San Diego, Los Angeles ve San Francisco gibi şehirlerin bulunduğu California eyaletinde California State University, ONCAMPUS Cal State Monterey Bay bulunmaktadır.

 

Georgia Lisans Programları

Pastorel dokusu ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Georgia eyaletinde Colorado ve özellikle Atlanta lisans eğitimi için tercih çekmektedir. Diğer eyaletlerdeki üniversitelere göre eğitim daha ekonomiktir.

 

Michigan Lisans Programları 

Michigan eyaletinde özellikle Detroit lisans eğitimi için dikkat çekmektedir. Müzik endüstrisinin en yetenekli müzisyenlerinden Stevie Wonder, Eminem, Madonna gibi pek çok ismin Detroit’ten çıkması müzik programlarını popüler kılmıştır. 

Eyaletlere göre farklılık gösteren fiyatlar ortalama aşağıdaki gibidir;

·      Devlet üniversiteleri:         25,000$/ yıllık

·      Özel üniversiteler:            45,000$/ yıllık

 

Verilen fiyatlar bilgilendirme amaçlıdır. Fiyat değişikliklerinden şirketimiz sorumlu değildir. Detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz!

bottom of page