top of page

YURTDIŞI YAZ OKULU

Yurtdışı Lise Yaz Programları Rehberi

Yaz okulları, ders ile aktivite ve gezilerin bir arada sunulduğu eğlenceli programlardır. Bu programlara katılan öğrenciler pratiklerini geliştirirken aynı zamanda ömür boyu süren arkadaşlıklar ve akıllarından çıkmayacak tecrübeler edinirler. Yurtdışında herkese göre yaz programları mevcuttur. Hatta bazı programlarda özgeçmişlerine eklenebilecek kredili dersler bile alınabilir.

 

NEDEN YAZ OKULLARI

Yurtdışındaki yaz okulu programları, 7 – 18 yaş aralığındaki öğrencilerin yıl boyunca okullarında aldıkları eğitimi pratikte geliştirme amacı gütmektedir. Bu programlar sayesinde öğrenciler, geliştirmeye çalıştıkları bağımsızlık duygularını ve eleştirel düşünme becerilerini pekiştirme fırsatı bulurlar.

 

Her ne kadar kısa süreli programlar olsalar da, yabancı bir ülkede farklı kültürlerden gelen öğrencilerle birlikte derslere katılmak, konuşmak, gezmek, eğlenmek esneklik, adaptasyon ve sorumluluk öğretir, ​pratiklerini geliştirir.

 

Ayrıca, lise ve üniversite öğrencileri için ilgi alanlarına, okudukları veya okumak istedikleri (tıp, hukuk, mühendislik, vb.) bölümlere göre dünyanın en iyi üniversitelerinin kampüslerinde yaşayarak üniversiteden kredili dersler alabilecekleri ve staj yapabilecekleri programlar mevcuttur. Bu programlar sayesinde öğrenciler hem akademik anlamda kendilerini geliştirmiş olurlar, hem de yaşam tecrübesi edinirler. 

 

YERLER

​Amerika, İngiltere, Kanada ve Avrupa’nın birçok şehrinde yaz okulu öğrencilerine uygun lokasyonlarda pek çok farklı program seçeneği mevcuttur. Dil eğitiminin yanı sıra çocukların ilgi alanlarına göre alınacak derslerle program zenginleştirilebilir.  Lokasyonların özelliklerine göre değişen spor, sanat ve kültürel aktivitelerle eğitimler daha eğlenceli bir hale getirilerek desteklenmektedir.

bottom of page