top of page

AVRUPA ÜNİVERSİTELERİ EĞİTİM FİYATLARI

Avrupa’da üniversite eğitimi koşulları ve ücretleri uluslararası öğrencilerin Avrupa Birliği vatandaşı olması veya olmaması durumuna göre farklılık göstermektedir. Türkiye gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşları İngiltere ve Amerika’ya göre daha düşük eğitim maliyetlerine katlanmaktadır.

 

Avrupa Birliği diplomasına sahip olmak öğrencilere çalışma ve oturma izni almak ve yaşam standardını yükseltebilmek, kariyer hedeflerine ister Türkiye’de ister yurtdışında daha çabuk ulaşmak için önemli bir avantajdır.   İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerden farklı olarak Avrupa’daki üniversiteler IELTS/ TOEFL/ SAT gibi skor şartı aramamaktadır. Hangi dilde eğitim almak isteniyorsa o dilde yeterli seviyeye ulaşmak için hazırlık sınıfları bulunmaktadır. Hem eğitim hem yaşam maliyetleri genel olarak daha düşüktür. Belli başlı bazı Avrupa ülkeleriyle ilgili kısa bilgiler şöyledir;

Avrupa’daki ortalama öğrenim ücretleri

Avrupa’daki öğrenim ücretlerinin genel olarak diğer ülkelere kıyasla çok düşük olmasına rağmen buradaki üniversiteler uluslararası üniversite sıralamalarında en üst sıralarda yer alırlar.

 

Elbette bu ülkelere ve Avrupa’dan (Avrupa Ekonomi Alanı) gelip gelmediğinize göre değişmektedir.

 

Avrupa’daki lisans programları için ortalama öğrenim ücretleri:

AB / EEA vatandaşı öğrencileri için yıllık 4.500 EUR

AB / EEA vatandaşı olmayan öğrenciler için yıllık 8.600 EUR

 Avrupa’daki  yüksek lisans programları için ortalama öğrenim ücretleri:

 

AB / EEA vatandaşı öğrencileri için yıllık 5.100 EUR

AB / EEA vatandaşı olmayan öğrenciler için yıllık 10.170 EUR

 

Çoğu öğrencinin fark etmediği şey ise birçok Avrupa ülkesinde yıllık 1,000 Euro’dan az bir meblağ ile ve hatta ücretsiz olarak makul geçim giderleri ve öğrenim ücretleri karşılığında öğrenim görebilirler.

 

Öğrenim ücretleri: ülke bazında genel bakış

 

Avusturya

Avusturya üniversiteleri AB – EEA vatandaşı, İsviçreli ve en az gelişmiş ülkelerden gelen öğrencilerden öğrenim ücreti talep etmemektedir.

Diğer herkes yıllık 600 – 1,500 EUR (dönem başına ortalama 726,72 EUR) öğrenim ücreti ödemektedir. Fakat tüm öğrencilerin (AB vatandaşı olanlar ve olmayanlar) Avusturya Öğrenci Sendikası’nın bir üyesi olabilmeleri için 18 Euro’luk bir dönem ücreti ödemek zorundadır.

Daha fazla bilgi için OEAD’nin (Avusturya eğitim, bilim ve araştırma alanlarında uluslararası mobilite ve işbirliği ajansı) websitesini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda, Viyana’da öğrenim görmenin nasıl olduğuna bakmayı unutmayın!

 

Danimarka

Danimarka’daki üniversite eğitimi AB – EEA üyesi ülkelerden gelen ve İsviçreli öğrenciler için ücretsizdir.

Tüm öğrenciler için öğrenim ücretleri yıllık 6,000 EUR ila 16,000 EUR arasında değişmektedir. Bazı uzmanlık kurslarının ücretleri AB vatandaşı olmayan öğrenciler için yıllık 35,000 EUR’yu bulabilir.

 

Danimarka şehirlerinde öğrenci hayatı ve giderleri hakkında daha fazla bilgi edinin:

·      Kopenhag

·      Aalborg

Hem Avrupalı hem de Avrupalı olmayan öğrenciler için burs programları mevcuttur.

 

Finlandiya

Ağustos 2017’den itibaren Finlandiya’da EU / EEA vatandaşı olmayan öğrenciler İngilizce öğretilen bir lisans ve yüksek lisans programı için yıllık minimum 1,500 EUR ödemesi gerekirken Fince veya İsveççe öğretilen dersler ile Doktora programları ücretsizdir.

 

Filandiya şehirlerde öğrenim görmenin nasıl olduğuna bir göz atın:

·      Helsinki

·      Jyvaskyla

·      Oulu

 

Erasmus Mundus programlarının ücretleri 3,000 ila 20,000 EUR arasında değişmektedir. Burada, EU/EEA vatandaşı olmayan öğrenciler genelde AB vatandaşı olan öğrencilere kıyasla daha fazla ücret öderler. Fakat Erasmus Mundus bursları ve diğer mali seçenekler bu programlar için geçerlidir.

 

Fransa

Fransa en popüler ülkelerden biri ve öğrenim ücretleri çok makul: devlet üniversiteleri AB vatandaşı olan ve olmayan öğrencilerden öğrenim seviyesine bağlı olarak (Lisans/Yüksek Lisans) yıllık 200 ila 650 EUR arasında değişen bir ücret talep etmektedir

Örnek olarak; Tıp öğrenimi için ücretler yıllık 452 EUR’ e kadar çıkarken mühendislik öğrencileri yıllık 620 EUR ödemek zorunda kalabilirler.

Fransız şehirlerinde yaşam ve öğrenim giderleri hakkında daha fazla bilgi edinin:

 

·      Marseille

·      Bordo

·      Paris

·      Lyon

 

Özel üniversitelerin öğrenim ücretleri yıllık 1,500 ila 6,000 EUR arasında değişmekle birlikte bu meblağ daha da yükselebilir.

 

Almanya

Almanya birinci sınıf üniversitelerin olduğu diğer bir Avrupa ülkesi olmakla beraber öğrenim ücretleri ya çok düşüktür ya da ücretsizdir. Diğer ülkelere karşın; bu durum AB/EEA dışından gelen öğrenciler için de geçerlidir!

Öğrencilerin sadece dönem başına toplu taşıma bileti ve diğer öğrenci hizmetlerinin dahil olduğu 100 ila 200 EUR arası değişen bir ücret ödemesi gerekmektedir.

 

Alman şehirlerinde öğrenci hayatı ve giderlerine bir göz atın:

 

·      Berlin

·      Frankfurt

·      Köln

·      München

 

Fakat, müteakip olmayan yüksek lisans veya doktora programları için (eğer önceki öğreniminiz Alman üniversitesine başvurduğunuz alanla aynı değilse) dönem başına 10,000 EUR’ya ve hatta daha fazlasına mal olacak bir öğrenim ücreti ödersiniz.

Özel üniversitelerin yüksek lisans yıllık ücretleri 30,000 EUR’aya kadar çıkabilir.

 

İtalya

Avrupa’nın çizmesi İtalya’da öğrenim ücretlerinin üniversitelere ve öğrenci ailesinin gelirine göre değişmesinin yanı sıra bu durum AB/EEA’dan gelen ve İsveçli öğrenciler için de geçerlidir.

Devlet üniversitelerinde ücretler seçilen üniversiteye göre yıllık 850 ila 1000 EUR’a arasında değişmektedir. Bazı itibarlı devlet üniversiteleri 1,000EUR’dan fazla bir ücret talep edebilir.

 

İtalyan şehirlerinde hayat ve geçim giderleri için daha fazla bilgi edinin:

 

·      Roma

·      Milano

·      Floransa

·      Bolonya

 

Özel üniversiteler yıllık 16,000 EUR’ya kadar bir öğrenim ücreti talep edebilirler. Genelde, İtalyan üniversiteleri ya ücretsizdir ya da çok düşük bir meblağ talep eder.

 

Hollanda

 

Hollanda’da AB vatandaşı öğrenciler için herhangi bir programın öğrenim ücretleri yıllık 2,000 EUR’ya kadar çıkabilir.

AB vatandaşı olmayan lisans öğrencileri için ortalama öğrenim ücretleri yıllık 6,000 ila 12,000 EUR arasında değişirken yüksek lisans için ücretler yıllık 8,000 ila 20,000 EUR arasında değişmektedir.

 

Hollanda şehirlerinde hayat ve öğrenim giderlerine bir göz atın:

 

·      Amsterdam

·      Eindhoven

·      Maastricht

·      Utrecht

 

AB-EEA’dan gelen/İsviçreli öğrencilerin devlet kredisinden faydalanma hakkı bulunmaktadır. Başka ülkelerden gelen vatandaşlar bazı koşullar altında öğrenim kredisi veya bursa başvurabilirler.

 

Norveç

Norveç’te yüksek eğitim herkes için ücretsiz olmakla beraber devlet üniversitelerinde öğrenciler dönem başına 300 ila 600 NOK (ortalama 32-64 EUR) arasında değişen küçük bir ücret ödemek zorundadır. Öğrencilere, ücretsiz sağlık ve ulaşım hizmetlerinin yanında kültürel etkinlikler ve faaliyetler için indirim sağlayan bir öğrenci kartı verilmektedir.

 

Norveç şehirlerinde öğrenim görme ve geçinme konusunda daha fazla ayrıntı edinin:

 

·      Bergen

·      Oslo

 

Özel üniversitelerde ücretler seçilen programa göre yıllık 8,300 ila 10,000 EUR arasında değişmektedir.

İspanya

İspanya’da her yerel hükümet lisans programları için kendi öğrenim ücretini belirler.

Devlet üniversitelerinde lisans programları yıllık 680 ila 1,400 EUR arasında değişiklik gösterirken yüksek lisans veya doktora programlarının ücreti yıllık 1,350 ila 1,500 EUR arasında değişmektedir.

 

Yurtdışında öğrenim görmek ve aşağıdaki İspanyol şehirlerindeki ücretler hakkında daha fazla bilgi edinin:

 

·      Madrid

·      Barselona

·      Valensiya

·      Sevilya

Özel üniversitelerde lisans programı ücreti 5,000 ila 12,000 EUR arasında değişmektedir. Yüksek lisans ve doktora ücretleri kredi üzerinden ücretlendirilir ve her kredinin ücreti 22 ila 36 EUR arasında değişmektedir. Bu yüzden, bir akademik yıl içerisinde 60 kredilik tipik bir yüksek lisans programının ücreti yıllık 1,320 ila 2,160 EUR arasında değişmektedir.

 

İsveç

İsveç’te AB ve EEA / İsviçre vatandaşı olmayan öğrenciler 100 EUR civarında bir başvuru ücreti ödemek zorundadır. Her üniversitenin kendi öğrenim ücretini belirler ve bu yıllık 9,000 ila 15,000 EUR arasında değişmektedir. Bu ücretler sadece lisans ve yüksek lisans programlarına uygulanırken doktora programları ücretsizdir.

 

İsveç şehirlerinde öğrenim görme ve geçinmenin nasıl olduğuna bir göz atın:

 

·      Stokholm

·      Lund

·      Linkoping

Aynı zamanda, İsveç parlamentosu yabancı öğrenciler için iki burs programı çerçevesinde fon ayırmıştır: biri gelişmekte olan 12 ülkeden gelen öğrencilere ayrılırken (Bangladeş, Bolivya, Burkina Faso, Kamboçya, Etiyopya, Kenya, Mali, Mozambik, Ruanda, Tanzanya, Uganda ve Zambiya); diğerinin herhangi bir coğrafi sınırlaması yoktur.

 

İsviçre

AB/EEA üyeleri için İsveç üniversitelerindeki lisans ve yüksek lisans öğrenim ücretleri dönem başına 550 EUR civarındayken doktora için yıllık 200 EUR civarıdır.

Çoğu durumda, aynı ücretler yabancı öğrencilere de uygulanırken sadece beş üniversitede yabancı öğrencilerden ek vergi ödemeleri istenir. Burslar AB ve Doğu Avrupa ülkeleri vatandaşı olan öğrenciler için mevcuttur.

 

İsviçre şehirlerinde öğrenim ve geçinmeyle ilgili daha fazla ayrıntı için:

 

·      Zürih

·      Lozan

·      Bern

Değişim programı ile İsviçre’ye gelen öğrenciler herhangi bir öğrenim ücreti ödemezler. Özel üniversitelerde ücretler dönem başına 750 ila 8,000 EUR arasında değişiklik göstermektedir.

 

Avrupa daha fazlasını istiyor

Mali frize rağmen, Avrupa Birliği eğitime daha fazla yatırım yapma kararı almıştır. Avrupa Komisyonu eğitim için %70 oranında bir fon artışını öngören çok yıllı bir mali çerçeve (2014-2020) sunmuştur.

17 milyar EUR, ulus aşırı öğrenim mobilitesi, kurumlar arası işbirliği, eğitimin modernleştirilmesi ve üye ülkelerde eğitim politikalarının uygulanması için harcanacaktır.

Yurtdışındaki bir üniversiteye kabul edilmek için kurumun talep ettiği minimum dil seviyesini karşılamanız gerekmektedir. Yurtdışında dil okulları tarafından sunulan İngiliz dil eğitimine katılarak İngilizcenizi geliştirin.

bottom of page