top of page

AVUSTRALYA ÜNİVERSİTELERİ EĞİTİM FİYATLARI

Son yıllarda Avustralya, uluslararası öğrencilerinin özellikle tercih ettiği ülkeler arasındadır. Bir körfez kıyılarında oluşu, doğal güzelliği ve plajları hem öğrencileri hem turistleri çekmektedir. Çok uluslu bir ülke olduğu için yabancılara kapıları sonuna kadar açıktır. Uluslararası öğrencileri korumak için pek çok kanun titizlikle uygulanmaktadır.

 

Eğitim kurumlarının belli standartlara uygun olması zorunluluğu eğitim için gelen öğrencileri koruma amaçlıdır. Güney yarımkürede olduğu için akademik yıl Eylül’de değil şubat ayında başlamaktadır. Ara dönem başlangıcı ise Temmuz ayındadır. Bazı okullar 3 başlangıç dönemi imkânı sunmaktadır. Böylece öğrenciler yıl kaybetmeden farklı başlama tarihlerini de değerlendirebilmekte, başvuru koşullarını gerçekleştirmek için zaman kazanabilmektedir.

 

Öğrenciler için öncelikli olan; doğal güzellikleri yanında düzenli kentsel yaşam sunması, suç oranının düşüklüğü, yaşam standardının yüksekliği, öğrencilere çalışma izni verilmesi önemli avantajları da bulunmaktadır. 6 ay ve üzeri eğitim alacak öğrencilere çalışma izni verilmektedir. Bu da öğrencilere yaşam masraflarını karşılamak için kolaylık sağlamaktadır. Eğitim sırasında haftada en fazla 40 saat, tatillerde süre kısıtlaması olmaksızın çalışma izni bulunmaktadır. Akademik bir programdan mezun olan öğrenciler çalışma vizesine kolaylıkla başvurabilmektedir. Eğitim dili İngilizcedir. Türkiye’deki üniversiteye giriş sınav sonucu istenmemektedir. Diğer tüm ülkeler gibi Avustralya’da da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler başvuru sırasında öncelikle yeterli İngilizce seviyesine sahip olduklarını ispatlamalıdır. 5.5 IELTS skoru ile başvuru kabul etmektedir. Yeterli seviyede olunmadığı durumlarda lisans öncesi dil kursuna kayıt olunmalıdır.  Lisans eğitim süresi alana göre değişmekle beraber 3-5 yıldır. İstenilen alanda eğitim alınabilmektedir; özellikle finans, tıp, çevre bilimleri, mühendislik, teknoloji, muhasebe bölümleri dikkat çekmektedir.

 

Dünyadaki en iyi 100 üniversiteden 8’i buradadır. 15 Nobel ödüllü mezunu bulunmaktadır. Penisilin, ultrason, Wi-fi, biyonik kulak gibi çığır açan buluşlar eğitimini Avustralya’da tamamlamış kişilerce geliştirilmiştir.

 

Başvuru sürecini kısaca başlıklar halinde özetleyecek olursak;

  • Lise diploması ve transkriptler

  • Referans mektupları

  • IELTS veya TOEFL skoru

  • Kalınan süre içinde masrafın karşılanabileceğini ispat eden hesap dokümanları ve banka mektubu başvuru dosyasında doğru ve eksiksiz şekilde olmalıdır.

  • Başvurmak istediğiniz bölümle ilginizi gösteren sertifikalar ve projeler sunmanız da olumlu olacaktır.

Aşağıda öğrenim ücretleri, genel geçim giderleri ve Avustralya’da okumak isteyenler için burs fırsatlarını bulabilirsiniz.

 

1. Avustralya’daki Öğrenim Ücretleri

Avustralya’da işletmeden mühendisliğe, tarihten sanata kadar hayal edebileceğiniz her programı sunan 40 civarı devlet üniversitesi, iki uluslararası ve bir de özel üniversite mevcuttur. Öğrenim ücretleri eğitimini almayı seçtiğiniz alan, dereceye ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

 

Avustralya üniversite giderleri söz konusu olduğunda en pahalı ülkeler arasındadır ve yıllık öğrenim ücreti 33,400 AUD’dır.

 

Dereceye göre öğrenim ücretleri:

Lisans: yıllık 15,000 – 33,000 AUD

Yüksek Lisans ve Doktora: yıllık 14,000 – 37,000 AUD

Avustralya’daki uygun fiyatlı üniversiteler

Avustralya’daki uygun fiyatlı üniversitelerin bir listesine göz atın :

IPAG Business School – ortalama öğrenim ücretleri yıllık 15,000 AUD

University of New England – yıllık ortalama öğrenim ücretleri 18,000 AUD

University of Wollongong – yıllık ortalama öğrenim ücretleri 16,000 AUD

Victoria University – yıllık ortalama öğrenim ücretleri 22,000 AUD

 

Birinci sınıf üniversitelerde öğrenim ücretleri

 

Avustralya’daki birinci sınıf üniversitelerin ortalama öğrenim ücretlerinin bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

University of Melbourne – yıllık ortalama öğrenim ücretleri 35,000 AUD

Australian National University – yıllık ortalama öğrenim ücretleri 36,000-37,000 AUD

University of Sydney – yıllık ortalama öğrenim ücretleri 37,000 AUD

University of Queensland – yıllık ortalama öğrenim ücretleri 32,000 AUD

 

2. Avustralya’da Öğrenci Geçim Giderleri

Genelde öğrencilerin konaklama, yemek ve sosyal etkinlikleri de kapsayacak tüm giderlerini karşılayabilmesi için ayda 1,800 ila 2,500 AUD’a ihtiyacı vardır.

 

Avustralya’daki en popüler öğrenci şehirleri için ihtiyacınız olan ortalama bütçeye bir göz atın:

Sydney: aylık ortalama 2,500 AUD

Adelaide: aylık ortalama 1,700 AUD

Brisbane: aylık ortalama 1,800 AUD

Melbourne: aylık ortalama 1,200 AUD

Canberra: aylık ortalama 1,000 AUD

 

Avustralya’da Konaklama Giderleri

Avustralya’daki üniversitelerin çok azı kampüs içi yurt sistemine sahiptir. Yabancı öğrencilerin çoğu yerel bir aileyle kalmayı, bir daire veya misafir evi kiralamayı tercih etmektedir.

 

Avustralya’daki öğrenciler için en çok tercih edilen konaklama seçenekleri:

Evde kalma: ayda ortalama 440 – 1,080 AUD

Misafir evleri: ayda 320 ila 540 AUD

Öğrenci yurtları: fiyatlar aylık 320 AUD’an başlayıp 1,000 AUD’a kadar çıkabilir

Daire kiralama: aylık ortalama 1,700 AUD

 

Fiyatlar şehirlere göre değişmektedir. Örnek olarak; Canberra’daki bir daire için aylık 1,400 ila 1,700 AUD öderken özellikle konaklama açısından en pahalı şehir olan Sydney’de tek odalı bir dairenin kirası aylık 2,200 AUD’a kadar çıkabilir.

 

Konaklamayla ilgili diğer giderler

Kira dışında aşağıdaki ekstra giderleri de göz önünde bulundurun:

Aidat: aylık 175 AUD’a kadar

internet: aylık ortalama 70 AUD

bottom of page