top of page

NEDEN AMERİKA'DA EĞİTİM ALMALIYIM?

YERLER

Birleşik Devletler, her biri ayrı bir bölgesel kimliğe sahip 50 eyaletin yanı sıra Washington, D.C 'den (başkent) oluşan kompleks ve muazzam bir ülkedir. ABD'ye eğitim görmek için gelmeyi planlayan uluslararası bir öğrenciyseniz, ABD Eyalet Rehberi, hayatınızın macerasına hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, 310 milyondan fazla insan yaşar. Engin coğrafyasıyla ABD, uluslararası öğrencilere canlı ve kalabalık şehirlerden nüfusun yoğun olmadığı açık alanlara ve el değmemiş doğal güzelliklere kadar benzersiz bir deneyim sunmaktadır. 

EĞİTİM PROGRAMLARI

Amerika Birleşik Devletleri binlerce üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır ve herhangi başka bir ülkedeki kampüs sayısının en az 10 katı kadar kampüse sahip olmaktadır. Sonuç olarak, ABD'deki yüksek öğretim sistemi herkes için bir şeyler içermektedir. Her ne konuda eğitim almayı planlarsanız planlayın, kendi alanınızda seçim yapabileceğiniz çok çeşitli programlara sahip olacaksınız.

ABD'deki üniversite teknolojileri, araştırma ve teknikleri ile öğrencilerine mümkün olan en iyi ekipmanı ve kaynakları sunmaktadır. Alanınız doğrudan bilim veya mühendislik ile ilgili olmasa bile, araştırma yapmak, bilgi edinmek ve bilgiyi işlemek için en son teknolojiyi kullanmada yetenekli olma fırsatını yakalayacaksınız. Dünyanın dört bir yanından alanınızdaki araştırmacı, öğretmen ve uzmanlarla bağlantı kurmanın yollarını bulacaksınız.

Uluslararası öğrenciler, ABD üniversitelerindeki en değerli öğretmenlerden ve araştırmacılardan bazılarıdır çünkü bu öğrenciler sınıf, kütüphane veya laboratuvarlara yeni beceri ve fikirler sunarlar. Eğitiminizin bu pratik bileşeni, gelecekteki kariyeriniz için faydalı olacak ve size, alanınızda, yalnızca derse çalışma ile mümkün olmayan bir kavrayış sağlayacaktır.

BURSLAR & MALİYETLER

Öğrenim ücretleri okuldan okula büyük değişiklikler gösterebilir. Devlet okulları (devlet üniversiteleri olarak da adlandırılır) genellikle, ama her zaman değil, özel kurumlardan daha ucuzdur. Bununla birlikte, bazı özel okullar devlet okullarının uluslararası öğrencilere sunamayacağı burs imkanlarını sunabilir. İki yıllık üniversiteler veya bölge üniversiteleri, genellikle lisans ve yüksek lisans dereceleri sunan üniversitelerden daha ucuzdur.

Birleşik Devletlerin farklı bölgelerinde yaşamanın maliyeti büyük değişiklikler gösterebilir. Genel olarak, kentsel alanlarda (büyük bir şehirde veya yakınında) yaşamak, daha küçük kasabalarda veya kırsal alanlarda yaşamaktan daha pahalıdır. Büyük bir şehirdeki bir dairenin kirası, daha küçük bir kasabadaki bir dairenin kirasından iki kat fazla olabilir, çünkü ABD'deki büyük şehirlerde çok yüksek bir konut talebi var. Aynı şekilde, bir şehir merkezinde yiyecek, ulaşım, giyim, eğlence ve diğer yaşam masrafları daha pahalı olabilir.

KONAKLAMA & VİZE

Eğitiminize ABD'de devam etmeniz, yalnızca eğitim fırsatlarınızı değil, kültürel deneyimlerinizi de genişletmek için bir tercih yaptığınız anlamına gelecektir. İster küçük bir kasabada küçük bir özel üniversiteye gidin, ister büyük bir şehrin ortasındaki bir üniversiteye gidin; çoğu üniversite, öğrencilere, onların ilgi alanlarına hitap edecek çeşitli öğrenci kulüpleri ve organizasyonları sunar. Farklı organizasyonlar ve dernekler sayesinde, Amerikan kültürünü daha yakından tanıma, yeni insanlarla tanışma ve yeni arkadaşlar edinme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Uluslararası öğrenciler genellikle, uluslararası öğrenci ofislerinin kampüs olanakları ve kampüs öğrenci merkezi için iyi bir başlangıç noktası olduğunu görürler. Çevrenizdeki sosyal ve kültürel sahnede yer alarak yurtdışında eğitim alırken geçirdiğiniz zamanı zenginleştirebilirsiniz ve muhtemelen ABD'deki kampüslerin hayatınıza yeni boyutlar katan zengin bir akademik, kültürel ve sportif etkinlik sağladığını göreceksiniz.

Her ne kadar Türkiye ile Amerika arasında vize sorunu gözükse de, öğrenci vizelerinde konsolosluk hala kolaylık sağlamaktadır.

FAYDALAR & ZORLUKLAR

Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrenim görmek değerli bir deneyimdir; ancak günlük konularda yolunuzu bulmanız zorlu bir iş olabilir. Birçok uluslararası öğrenci, üniversite uluslararası öğrenci ofisinin, kültürel ve akademik açıdan farklı bir çevreye uyum sağlama konusunda mükemmel bir olanak olduğunu düşünür. Uluslararası öğrenci ofisinin görevi sizin gibi öğrencilere yardımcı olmaktır ve bu ofisler öğrencilere yönelik geniş yelpazede hizmet sunar. Siz ABD'ye geldikten sonra başlatılacak olan bir oryantasyon programı ile aynı zamanda üniversitenin uluslararası öğrenci ofisinin birçok program ve avantajlarının da startı verilmiş olacaktır. Bu ofis, ABD'de kaldığınız süre boyunca, vize durumunuz, mali durumunuz, barınma, istihdam olanakları, sağlık konuları ve daha pek çok konuda sorularınızı yanıtlamaya yardımcı olabilir. Derecenizi Amerika Birleşik Devletleri'nde tamamlamayı tercih ederseniz, mezuniyetiniz yaklaştıkça uluslararası öğrenci ofisi size eğitiminizi sürdürme ve istihdam yardımı da sağlar. Uluslararası öğrenci ofisi, sizin ABD'deki akademik ve kültürel yaşama geçişinizi kolaylaştıracak ve çok değerli bir bilgi ve yardım kaynağı olacaktır.

bottom of page