top of page

KANADA ÜNİVERSİTELERİ EĞİTİM FİYATLARI

Kanada’da eğitimin her aşaması sıkı devlet kontrolünde olduğu için eğitim kalitesi her okulda yüksektir. Bu nedenle her yıl 10 binlerce öğrenci tarafından öncelikli olarak tercih ediliyor. Kanada yıllardır hem ekonomik hem de toplum refahı olarak, yaşamak için en popüler ülkelerden biri olarak gösterilmektedir.

 

Güvenilir olması ve suç oranının düşük olması da aileler için önemli bir unsurdur. Genç beyinlere kapıları sonunda kadar açıktır. Buna bağlı olarak oluşturduğu çok uluslu toplum, vasıflı, geniş ve farklı vizyona sahip bireylerin yetişmesini sağlamakta ve sürekli zenginleşerek büyüyen ekonomisi, üniversite mezunlarına da pek çok imkân sunmaktadır.

 

Eğitim ve yaşam maliyetleri özellikle İngiltere ve Amerika'ya göre çok daha düşük olan Kanada, ülkemizde özel üniversitelere de en iyi alternatiflerden biridir. Ayrıca Kanada’da lisans eğitimi almak göçmen olma yolunda önemli bir adımdır. Genel olarak İngilizce, Fransızca olarak tercih edilebilmektedir. Quebec eyaletindeki üniversiteler Fransızca eğitim vermektedir; diğer bölgelerde eğitim İngilizcedir. Ülkede genel olarak geçerli tek bir sistem yoktur.

 

Şehir, eyalet ve federal olmak üzere 3 idari kademeye ait sitem bulunmaktadır. Her eyalette standartları koyan, düzenlemeleri yapan kontrol eden eğitim bakanlığı bulunmaktadır. Bu kademeli denetim sistemi disiplin ve sağlamlığı beraberinde getirmektedir. Eğitime öncelik veren bir ülke olarak öğrencilere proje ve araştırmalar için son teknoloji ve sınırsız imkanlar sunmaktadır. Aldıkları eğitimin kalitesi sonucunda elinde bir Kanada üniversite diploması tutan uluslararası öğrenciler ister ülkelerine dönsün ister Kanada’da kalsın isterse dünyanın başka ülkelerini tercih etsin avantajlı bir konuma sahip olur. Kabul koşulları üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Temel olarak öğrencilerin bireysel olarak akademik ve sosyal başarıları üzerinden değerlendirme yapılır.

 

Başvuru sürecini kısaca başlıklar halinde özetleyecek olursak;

 • Lise diploması ve eğitim diline göre İngilizce ya da Fransızca’ya çevrilmiş transkriptler

 • Referans mektupları

 • Motivasyon mektubu

 • Bazı üniversiteler SAT skoru isteyebilmektedir.

 • Alınan derslerin içeriği ve tamamlanan krediler önemlidir. Bazı okullar öğrencilerin gerekli akademik temele sahip olmasını sağlamak için belirli dersleri almış olma zorunluluğu koymuştur.

 • Hangi dilde eğitim alınmak isteniyorsa İngilizce ya da Fransızca dil yeterliliğine sahip olunması gerekmektedir. İngilizce için TOEFL, IELTS gibi uluslararası sınavlarından yeterli puan alınmış olmalı. En az 79/80IBT TOEFL ya da 6.5 IELTS skoru gibi...

 • Kalınan süre içinde masrafın karşılanabileceğini ispat eden hesap dokümanları ve banka mektubu başvuru dosyasında doğru ve eksiksiz şekilde olmalıdır.

1. Kanada’daki Üniversite Öğrenim Ücretleri

Kanada’daki üniversitelerin öğrenim ücretleri biraz talepkar olmakla birlikte Birleşik Krallık, A.B.D. veya Avustralya gibi ülkelerden daha ucuzdur. Yıllık üniversite ücretleri sizin de fark edeceğiniz üzere şehir veya programa bağlı olarak değişebilir. Örnek olarak Newfoundland üniversiteleri en düşük öğrenim ücretlerine sahipken Ontario’nunkiler bölgedeki en yüksek ücretler.  

Kanada’daki Uygun Fiyatlı Üniversiteler

Un uygun üniversiteler arasında;

 1. Memorial University of Newfoundland 

 2. Simon Fraser University 

 3. University of Saskatchewan 

 4. Athabasca University sayılabilir. Yıllık ücret olarak alt sınır 20 bin Kanada Doları civarındadır. Bu fiyata eğitim, konaklama ve ek eğitim masrafları dahildir. Yaşam masrafı yani cep harçlığı dahil değildir.

 
Birinci Sınıf Üniversitelerdeki Öğrenim Ücretleri

Birinci sınıf Kanada üniversiteleri arasında ilk akla gelen kurumlar şöyledir.

 1. University of Toronto 

 2. University of British Columbia 

 3. McGill University 

 4. University of Montreal

Bu okulların da yıllık ortalama eğitim ve konaklama masrafı; yaşam masrafları hariç; alt sınır 40 bin Kanada Doları civarındadır.

 

2. Kanada’da Öğrenci Geçim Giderleri

Kanada’da geçim giderleri ortalamanın biraz üstünde olmakla beraber yüksek kaliteli bir hayat garantidir. Quebec, Montreal ve Ottawa gibi bölgelerde aylık ihtiyacınız minimum 1,000 – 1,200 CAD civarıdır. Vancouver ve Calgary Kanada’nın en pahalı şehirlerindendir ve aylık gideriniz 1,200 – 1,500 CAD civarıdır.

Konaklama Giderleri

Kanada’da arasından seçebileceğiniz çeşitli fiyatlarda birçok konaklama seçeneği bulunur.

Öğrenciler için Kanada’daki ana konaklama seçenekleri:

 • Öğrenci yurtları: fiyatlar aylık 250 – 625 CAD arasındadır

 • Üniversitenin sunduğu evler: fiyatlar aylık 400 CAD’dan başlayıp 800 CAD’a kadar çıkabilir

 • Paylaşımlı daire: aylık 250 – 700 CAD, kira bulunduğu bölge ve tesise göre farklılık gösterir

 
Konaklamayla ilgili diğer giderler

Bir daire veya stüdyo kiraladığınızda kiraya ek olarak diğer giderleri de eklemeniz gerekir:

 • Temel giderler (elektrik, su, ısınma, çöp): aylık 150 CAD

 • internet: aylık 57 CAD

 
Yemek giderleri

Yemek için çok para harcamazsınız; yerel süpermarketten alışveriş için aylık ortalama 200 – 250 CAD civarı düşünebilirsiniz. Tüm Kanada’da bulabileceğiniz en ucuz süpermarketler; Canadian Superstore, Walmart, No Frills.

Restoranda yemek yemek isterseniz 10 – 25 CAD civarı harcayabilirsiniz. İki kişilik, üç tabak yemek orta seviyede bir restoranda 60 CAD civarıdır. 

3. Finansman & Öğrenci Desteği

Kanada’da öğrenimleri sırasında öğrencileri mali olarak destekleyen birçok program bulunmaktadır.

Yabancı öğrenciler için tasarlanmış ödenekler:

 • Yüksek Lisans ve Doktora için çeşitli Kanada üniversitesi tarafından verilen burslar

 • Yerel akademik toplulukla olan işbirliğini kolaylaştırmak adına Kanadalı olmayan akademik kurumlara verilen burslar

 • Kanada’da öğrenim / araştırma için yabancı öğrencilere verilen burslar

 

Kanada’da öğrenim görmeyi düşünüyorsanız 100 EUR’ya mal olan öğrenci vizesine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Şimdi, uyruğunuza göre Kanada için öğrenim vizesi hakkında daha fazla ayrıntı öğrenmenin vakti geldi:

 • Kanada vizesine başvuran İngiliz öğrencileri

 • Kanada vizesine başvuran Bangladeşli öğrenciler

 • Kanada vizesine başvuran Pakistanlı öğrenciler

 • Kanada vizesine başvuran İspanyol öğrenciler

bottom of page