top of page
shutterstock_122142361
shutterstock_468378467
shutterstock_287561753
shutterstock_746565634
shutterstock_489746869
shutterstock_49028860
shutterstock_233469757
shutterstock_454366837

NEDEN İNGİLTERE'DE EĞİTİM ALMALIYIM?

YERLER

Böyle geniş bir tarihi etkiye sahip olan bir ülke için İngiltere aslında çok küçüktür; Kaliforniya'nın yaklaşık yarısı kadardır. Avrupa'nın batı kıyısındaki Büyük Britanya adasının güney bölgesindeki yerleşim biriminde, birkaç saat içinde ülkenin her yerine kadar gidebilirsiniz. İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte İngiltere büyük Britanya'nın ayrılmaz bir parçasını oluşturur.

Tahmin edebileceğiniz gibi, Londra İngiltere'de yurtdışında eğitim görecek en popüler yerdir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri, Atlantik'teki New York'la birlikte dünyanın önde gelen iki küresel kentinden biri olarak görülüyor. Akademik olarak teşvik edici ve kültürel olarak çeşitlilik gösteren şehirde öğrenciler, yurtdışında eğitim alırken gerçek anlamda uluslararası bir ortamdan yararlanabilirler.

Birçok yabancı öğrencinin İngiltere'de yurtdışında eğitim görmeyi seçtiği daha küçük şehirlerde Manchester, Birmingham ve York bulunur. Londra'nın küresel yönelimine karşıt olarak, bu şehirler yerel kültürlerinde İngilizce daha belirgin olarak kalmaktadır; bu, İngiliz yaşam biçimiyle ilgilenen herkes için zenginleştirici bir deneyim olabilir. Oxford veya Cambridge gibi diğer daha küçük kolej kasabaları da her yıl binlerce üniversite öğrencisini kendi saflarına davet etmektedir.

 

EĞİTİM PROGRAMLARI

İngiltere'de yurtdışında eğitim almanın en önemli yararı, dünyanın dört bir yanından gelen İngilizce konuşanların, çağımızın en yaygın kullanılan ortak dilinde öğretim gösterilmesidir. Bir İngiliz üniversitesine kayıt yaptırarak veya yurtdışında yerel bir eğitim programında, tiyatrodan siyaset bilimine, mühendisliğe kadar her akademik alanda dersler almaya karar verebilirsiniz.

İngilizce dil kurslarının fiyatları, konaklama ve yemek dahil haftalık 400 Pound'dan başlamaktadır. 

ESL okulları için en iyi tavsiye, araştırmanızı yapmanız ve iyi bir konumda bulunan, iyi bir öğrenci rehberliği sunan ve düşük sınıf sayılarına sahip bir okul bulmanızdır. Londra pek çok öğrenciye çok çekici gelmesine rağmen daha pahalı olacaktır, bu nedenle ülkenin diğer bölgelerini de araştırmayı deneyebilirsiniz

BURSLAR & MALİYETLER

İngiltere’de çoğu üniversite özel olduğundan öğrencilerin bütçelerini ciddi anlamda zorlamaktadır. Pahalı bir ülke olması, sizlerin istediğiniz okulda eğitim alma hayalinizden vazgeçirmesin! Bütçeye uygun okullar ve gitmeden önce yapacağınız doğru bütçe planlamasıyla İngiltere’deki binlerce yabancı öğrenci gibi yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

KONAKLAMA & VİZE

İngiltere'de eğitim gören öğrenciler için en yaygın konut seçenekleri arasında öğrenci yurtları, kampüs dışı daireler ve yerel İngiliz aileleriyle birlikte evde kalma sayılabilir. Bu konaklama yerlerinin tümünün artıları ve eksileri vardır; bu nedenle yaşanacak durumun yurtdışında istenen yaşam biçimine en uygun karar verirken seçenekleri titizlikle tarttığınızdan emin olun.

İngiltere, öğrenci vizesi konusunda başvuruya çok önem vermektedir. Sorulara en ince ayrıntısına kadar eksiksiz ve doğru bilgi verdiğinizden emin olun. Unutmayın ki, sizler görüşmeye gitmeden evraklarınız önceden inceleniyor ve genelde sorular evraklarınızdaki bilgilerden geliyor.

FAYDALAR & ZORLUKLAR

Unutmayın ki, İngiltere dünyanın en iyi üniversitelerini barındırmaktadır ve hangi okuldan mezun olursanız olun alacağınız diplomanın değeri çok büyüktür. Birçok yabancı öğrenci eğitimlerini tamamladıktan sonra İngiltere’de hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar çünkü işverenler genelde öğrenciler mezun olur olmaz onları kaçırmak istemiyor ve iş dünyasına bir an önce yerleştiriyorlar. Ancak ülkenize geri dönmek isterseniz de rahatlıkla dönebilirsiniz çünkü İngiltere’den alacağınız diploma çoğu firmanın kapısını sizlere açacaktır.

bottom of page