top of page
shutterstock_657903328
shutterstock_446853616
shutterstock_550879138
shutterstock_143874403
shutterstock_192242918
shutterstock_251154571
au-flag
shutterstock_561869782
shutterstock_537232678

NEDEN AVUSTRALYA'DA EĞİTİM ALMALIYIM?

YERLER

Eğer Avustralya'da okumak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Binlerce ders programı sunulan bu güzel ülkede, eğitim gören ve yaşayan yabancı öğrenciler eğitim programlarını geliştirici, eğlenceli ve ödüllendirici bulurlar.

Avusturalya’da yabancı bir öğrenci olarak sizi genç, samimi ve fırsatlarla dolu bir ülkede yaşam, gelişim ve eğitim bekliyor. Başarılı şekilde eğitimlerini tamamlayan yabancı öğrenciler küresel iş pazarına oldukça hazırlıklı olduklarını keşfedecekler.

Çoğu kişi Avustralya'yı düşündüğünde, ülkenin ortalarında yer alan ormanlık bölgelerin geniş arazisini, kanguruları, koala ayılarını ve temiz havayı ve suyu hayal eder. Ancak Avusturalya bundan çok daha fazlasını sunmaktadır! Birçok yabancı öğrenci yurtdışı eğitimi için Avusturalya’yı samimi, sakin doğası, olağanüstü eğitim sistemi ve yüksek yaşam standardı için tercih eder.

EĞİTİM PROGRAMLARI

Avusturalya’da verilen diplomalar tüm dünyada kabul edilirler. Avustralya’dan mezun olan yabancı öğrenciler hem Avusturalya’yı hem diğer ülkelerdeki işverenler tarafından bir hayli rağbet görürler. Bu Avusturalya’nın dünyaca tanınan ve hükümet tarafından ülkedeki eğitim düzeyini yüksek tutmak için oldukça iyi bir şekilde yönetilen eğitim sistemi sayesindedir.

Avustralya üniversiteleri, yüksek düzeydeki eğitimleri ve araştırma kaliteleri ile bilinmektedirler. Avustralya'daki öğrencilere, kendi sektörlerinde uzman olan kişiler tarafından eğitim verilir ve gerçek-hayat becerileri ile donatılırlar, bu mezuniyetten sonra paha biçilmez bir edinimdir. Avusturalyalı bilim insanları dünyada birçok büyük buluşa ve teknolojik gelişmeye imza atmıştır; Avusturalya sekiz Nobel-ödüllü bilim insanının yanı sıra çok tanınmış birçok başarılı kâşifin ülkesidir. Avusturalya’nın yükseköğrenim sistemi federal düzeyde yönetilir, bu demek oluyor ki Avusturalya hükümeti ülkedeki yüksek eğitim standardını tutabilmek için, her üniversiteyi her yıl denetimden geçirmektedir. Avusturalya’da yurtdışı eğitimi alan öğrenciler, geçirdikleri süre içerisinde dünya standartlarında bir eğitim aldıklarından emin olabilirler.

BURSLAR MALİYETLER

Avustralya dünyadaki en yüksek düzeydeki yaşam standardına sahiptir. Avustralya'daki geçim maliyetleri ve üniversite harçları Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere ile kıyasta nispeten daha düşüktür. Ayrıca yabancı öğrenciler eğitim gördükleri sürece yarı zamanlı çalışabilirler, bu da geçim masraflarına katkı sağlar.

KONAKLAMA VİZE

Avustralya'da eğitime katılmaya karar veren yabancı öğrenciler seçebilecekleri birçok konaklama olanağına sahiptirler. Yine de Avusturalya’daki üniversitelerin sundukları yurtlar, birçok öğrencinin kendi ülkesinde alışık olduğu yurtlardan farklı olduğu bilinmelidir, çünkü Avusturalyalı üniversiteler çok nadir veya hiç yurt seçeneği sunmazlar. Hiç yok demek yanlış olsa da Avusturalya’nın üniversitelerine okuyan birçok öğrenci kampüsün dışında yaşar, ya misafir aile yanındaki konaklama programlarına katılırlar, öğrenci pansiyonları veya kiralık dairelerde kalırlar. 

Avustralya'daki yabancı öğrenciler öğrenim görürken yarı zamanlı (iki haftada bir 40 saate kadar) çalışmak için çalışma iznine sahiptirler. Avusturalya’nın öğrenci vizeleri otomatik olarak çalışma iznini de içerir. Vize bilgileri Avusturalya Göçmenlik Dairesi (DIAC) tarafından tutulur ve bu bilgilere Verilen Vizelerin Çevrimiçi Doğrulama Sistemi (VEVO) üzerinden her zaman ulaşılabilir.

FAYDALAR ZORLUKLAR

Birçok yabancı öğrenci Avusturalya’ya kapılırlar, çünkü genç, dinamik ve her şeyden önce gerçekten samimi bir ülkedir. Avusturalya dünyanın en çok kültürel çeşitliliğine sahip olan ülkelerden biridir; yaklaşık 200 ülkeden insan Avusturalya’ya göç etmiştir. Bu da kendini ülkenin mutfağında, yaşam tarzında ve kültürel etkinliklerinde ve geleneklerinde belli eder. Avusturalya’daki kültürel çeşitlilik yaşam dolu ve yenilikçi bir ortam yaratmaktadır. Avusturalyalılar yabancı öğrencilerin ülkelerinde getirdikleri kültürel zenginlikten hoşlanırlar ve bunu yabancı öğrencilere gösterdikleri ilgi ve alaka ile belli ederler. 

En büyük zorluğu ise ülkemize olan uzaklığıdır. Ancak yurtdışı deneyimi yaşamaya karar veren öğrenciler bu sorunun üstesinden zamanla geleceklerdir.

bottom of page