top of page
shutterstock_520976350
shutterstock_468378500
shutterstock_569230324
shutterstock_686176699
shutterstock_99825266
shutterstock_727380694
shutterstock_472213351
shutterstock_116504368
shutterstock_290009939
shutterstock_35882035

NEDEN İTALYA'DA EĞİTİM ALMALIYIM?

İtalya, kültürü, tarihi ve dünyaca ünlü mutfağı ile birlikte, tarihten, dünya siyasetine ve İtalyanca dil eğitimine kadar pek çok alanda eğitim fırsatı sunmaktadır. İtalya’nın her bir kenti kendine has özelliklere sahiptir. 

YERLER

İtalya, dünyanın en güzel ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Antik Roma kalıntıları, Rönesans’ın kalbi Floransa veya modanın başkenti Milan şehirlerde pek çok alanda eğitim sunulmaktadır.

 

İtalya'nın başkenti ve en büyük şehri olan ve "Ebedi Şehir" olarak bilinen Roma, dünyada en iyi korunmuş antik kentlerden biridir. Roma Forumunun kalıntılarından Kolezyum’a kadar, gezilecek ve görülecek pek çok yere sahiptir. Roma’daki John Cabot Üniversitesi ve Roma Amerikan Üniversitesi gibi birçok üniversite, çok sayıda tam sömestre eğitim programları sunmaktadır ve bunlar artık onaylanmış Amerikan Üniversiteleri oldukları için, kredileri toplamak kolaylaşmıştır.

 

Floransa, Roma’dan çok daha küçük olmasına rağmen,  akşam gezileri ve bisiklet turları için ideal bir eğitim bir şehridir. Rönesans'ın kalbidir, Michelangelo'nun David Heykeli'nin ve Uffizi Galerisi'nin bulunduğu kenttir. Kültürel zenginliklerinden dolayı Floransa'da sanat tarihi eğitiminde okutulan eserlerin orjinallerini inceleme fırsatı bulmak önemli bir avantajdır.

 

İtalya’da moda eğitimi almak için Milan ideal bir seçimdir. Kültürel zenginlikleri ve modanın başkenti olarak tanınmasından dolayı öğrencilerin en çok tercih ettiği lokasyonlardandır.

İTALYA'DA YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

Üniversite ve programa bağlı olarak pek çok farklı alan tercih edilebilmektedir.Tarih, sanat dil eğitimleri en çok tercih edilenlerdir. Eğitim dili İtalyanca olmak zorunda değildir; yerel üniversitelerin çoğu İngilizce eğitim sunmaktadır.

BURSLAR & MALİYETLER

Çoğunluğu devlet üniversitesi olan İtalya'da eğitim Amerika, Kanada ve İngiltere ile karşılaştırıldığında oldukça uygundur. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte yıllık ücreti bin ile 4 bin Euro arasında değişmektedir.

KONAKLAMA & VİZE

İtalya’da eğitim hayatına başlamadan önce, vize başvurusunda bulunmak ve bir konaklama yeri bulmak iki “temel” hazırlık adımıdır.

Genel olarak öğrenci evlerinde veya misafir ailelerinde konaklanmaktadır. Misafir aile yanında kalmak çoğu zaman gerçek bir yurt dışı deneyimi sunmaktadır; ülkeyi ve kültürü daha iyi tanıma fırsatı verir. Daha bağımsız bir seçenek olan öğrenci evleri iyi bir seçenektir.

FAYDALAR & ZORLUKLAR

Ülkede sadece İtalyanca konuşulduğu için az da olsa dil bilgisine sahip olmak faydalı olur.İtalya çok merkezi bir konumdadır. Uçakla ve trenle pek çok Avrupa kentine rahat seyahat etme imkânı sunar. 

bottom of page