top of page
shutterstock_714747766
shutterstock_555947401
shutterstock_461207656
shutterstock_734541307
shutterstock_529369963
shutterstock_599395073
shutterstock_500900887
shutterstock_397729420
shutterstock_143841604
shutterstock_367193573
shutterstock_27080629

NEDEN İSVİÇRE'DE EĞİTİM ALMALIYIM?

Alp dağlarının kalbinde yer alan İsviçre, kayak sporu için küçük  kasabaları, yüksek yaşam standardı ve çikolatası ile ünlüdür. Küresel bağlamda siyasetin merkezi olan Cenevre, İsviçre’yi uluslararası ilişkiler okumak için en iyi seçim haline getirmektedir. Fransızca, İtalyanca, Almanca ve Romanşça olarak dört resmi dile sahip olduğundan eğitim için ideal bir lokasyondur. İtalya, Fransa, Almanya ve Avusturya’ya komşu olan İsviçre, öğrenim gören uluslararası öğrencilerine diğer Avrupa ülkelerine seyahat etmek için oldukça fazla fırsat sunmaktadır.

YERLER

En popüler kentlerinden biri Cenevre’dir. Barış ve Özgürlük Başkenti olarak da bilinen Cenevre; dünyada en fazla uluslararası kuruma ev sahipliği yapan şehirdir. Bu özellik, bu şehri yurt dışına bağlantılar kurmak isteyen öğrenciler için mükemmel bir konum halinde getirmektedir. Birçok kurum Cenevre'de uluslararası ilişkiler ve siyaset konularına ilişkin  eğitim programları sunmaktadır. Fransızca konuşulan eyalette bulunan Cenevre aynı zamanda Fransızca dil eğitimi için idealdir. Boş zamanlarını güzel değerlendirmeleri için öğrencilere birçok müze ve park alanları sunan doğal Cenevre gölü ve kıyısı, aynı zamanda batı Avrupa’nın en büyük göllerinden biridir. Ayrıca Cenevre saat yapımındaki uzmanlığı ve muhteşem doğasında barındırdığı üzün bağları ile ünlüdür.

 

İsviçre'de yurt dışı eğitimi için bir başka popüler şehir Zürih’tir. İsviçre'nin kuzeyinde bulunan kentte Almanca konuşulmaktadır. Önemli bir finans merkezi olan Zürih, ekonomi veya finans alanları için tercih edilmektedir. Ayrıca Zürih İsviçre'de Almanca öğrenmek için de iyi bir lokasyondur. Dünyanın en büyük sanat satış merkezlerinden biri olan Zürih, çok sayıda müzeye, sanat galerilerine ve önemli Schauspielhaus tiyatrosuna ev sahipliği yapmaktadır.

 

Lugano, İsviçre’nin güneyinde yer alan ve İtalyanca konuşulan bir şehirdir ve ekonomiden, tarihe ve yabancı dil programlarına kadar birçok eğitim alanı sunmaktadır. Şehir Lugano gölünün kıyısında yer alır ve öğrencilere, Alp dağlarının manzarası ile kültürel bir tecrübe sunmaktadır. Lugano çok merkezi bir konumdadır ve özellikle Avrupa’nın diğer ülkelerini görmek isteyen uluslararası öğrenciler için çok iyi bir tercihtir.

İSVİÇRE'DE YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

İsviçre’de en popüler alanlar uluslararası ilişkiler, ekonomi, finans ve yabancı dil eğitimleridir. Cenevre, Birleşmiş Milletlerin ve dünyadaki en çok sayıda uluslararası kurumun merkezi bulunan şehirdir. İsviçre sıklıkla dünyanın pek çok ülkesinden  iş adamlarını ağırlamaktadır; bu da Cenevre’yi uluslararası ilişkiler eğitimi almak için mükemmel bir konum haline getirir.

 

İsviçre'nin uluslararası finans merkezi olan Zürih, dünyanın en rekabetçi altı finans merkezinden biridir. Rekabetçi ve ticarete odaklı ortamı, dünyanın en başarılı on ticaret merkezlerinden biri olması ve tüm finans pazarlarına erişim sunması, Zürih’i ekonomi ve finans alanlarında eğitim almak için en mükemmel konum haline getirmektedir. Finans öğrencilerinin İsviçre’de eğitim almaları, çok kültürlü bir ortamı keşfederken aynı zamanda finans dünyasına giriş yapabilmelerini sağlar.

Fransızca, Almanca, İtalyanca ve Romanşça dillerinin birbirlerine çok yakın bölgelerde konuşulması, İsviçre’de yabancı dil eğitimi alan öğrencilere, aynı zamanda birçok farklı dilde pratik yapma olanağı sunmaktadır. İsviçre uluslararası öğrencilerden yerel dilleri bilmelerini beklememektedir, ancak kalınacak bölgeye göre yerel dile biraz hakim olmak, iletişim için faydalı olacaktır.

İsviçre'de yurtdışı eğitimi programları, yaz aylarında, sömestr ve tam akademik yıllarda sunulmaktadır. Sömestr genellikle Eylül - Aralık ve Ocak - Nisan veya Mayıs ayları arasında sürer. Yaz dönemi yaklaşık altı hafta, kış dönemi üç hafta sürer. İsviçre'de eğitim almak için öğrencinin ilgisine bağlı olarak dönem seçilmesi önerilir. Kayak sporu ile ilgilenen öğrenciler için kış veya ilkbahar idealken, sıcak havayı ve doğa sporlarını sevenler için yaz ya da sonbahar dönemi tercih etmeleri önerilir.

BURSLAR & MALİYETLER

İsviçre çok pahalı bir ülkedir. Gıda, giyim ve hediyelik eşyalar oldukça pahalı; tüketici fiyatları İsviçre'de Birleşik Devletlere kıyasla yaklaşık yüzde 46 daha yüksektir.

KONAKLAMA & VİZE

Uluslararası öğrenciler ya misafir aile yanında, yurtta, öğrenci evlerinde veya tek odalı dairelerde kalırlar. Misafir ailesi yanında kalmak, yerel kültürü ve dili derinlemesine öğrenmek isteyen  öğrenciler için ideal bir çözümdür. Bağımsızlığına daha düşkün olan öğrenciler ise yurtta, tek odalı dairelerde veya öğrenci evlerinde kalmayı tercih edebilirler. 

FAYDALAR & ZORLUKLAR

İsviçre’de eğitim almayı zorlaştıran unsurlardan biri, ülkede birçok farklı dilin konuşulmasıdır. Örneğin Fransızca bilseniz bile, İtalyanca veya Almanca bilmiyorsanız, iletişim kurmakta  zorlanabilirsiniz. İsviçre EURO para birimini kullanmayan nadir Avrupa ülkelerinden biridir.

bottom of page