top of page
shutterstock_566971969
shutterstock_583346323
shutterstock_246073159
shutterstock_528470851
shutterstock_317671190
shutterstock_363034142
shutterstock_364460006
shutterstock_444843307
shutterstock_411428194

NEDEN İSPANYA'DA EĞİTİM ALMALIYIM?

İspanya, iklimi, kültürü, sıcakkanlı insanı ve mutfağıyla uluslararası öğrenciler arasında popüler bir lokasyondur.

YERLER

Madrid, eğitimini popüler ve kozmopolit bir merkezde kalmak isteyenler için en uygun seçimdir. Müzeleri, parkları ve caddeleriyle ideal bir ortam sunmaktadır.

Barcelona, Gaudi'nin mimari eserleri, plajları ve restoranları ile cazip bir noktadır. 

Barcelona ve Madrid kadar turistik olmayan ama büyük bir şehir Sevilla da iyi bir seçenektir.  İlkbaharda Sevilla’yayı çevreleyen güney Endülüs bölgesindeki etkileyici dini törenler ve çok sayıda açık hava etkinliklerine öğrenciler için tercih sebebidir.

İSPANYA'DA YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

İspanya uzun süredir uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği beş ülke arasındaki yer almaktadır. Zengin tarihi ve kültürü ile cazip bir seçenektir.

İspanya'da en çok tercih edilen alanlar nerede ise her okulda hem İngilizce, hem İspanyolca dillerinde sunulan, Tarih ve Siyaset bilimleridir. Arapların güney İspanya’ya olan etkilerinden, Katalonya’nın bağımsızlık savaşına kadar zengin tarihiyle dikkat çekmektedir.

 

Özellikle ekonomi, güzel sanatlar veya haberleşme alanında eğitimler popülerdir. 

 

Ağustos ayı yerel halk için tatildir. Onun dışında yıl boyunca her yerde düzenlenen festivaller ve etkinlikler sayesinde hareketlidir. Ders saatleri ve yapılandırmaları tüm batılı kurumlarınkine benzerdir, ancak daha uzun öğle araları ve çoğu zaman daha erken bitiş saatleri vardır. Alışık olunandan çok daha fazla resmi tatil günleri vardır. 

BURSLAR & MALİYETLER

Sosyal yaşam, gece hayatı ülkenin genelinde pahalıdır. Yöresel bakıldığında, İspanya’nın kuzeyi, güneyine kıyasla daha pahalıdır, çünkü İspanya’nın güneyi ekonomik krizin sonuçları ile mücadele etmektedir. 

 

Eğitimini İspanya’da alan birçok uluslararası öğrenci için, üniversite harçlarına ek olarak, konaklama ücretleri, haftalık kültürel faaliyetler, 7/24 sağlık hizmeti ve sağlık sigortası, hava alanı transfer ücretleri program paketleri içerisinde sunulmaktadır. Bu durum bütçeyi oldukça rahatlatmaktadır.

 

Diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında, İspanya’da geçim giderleri daha düşüktür. Ancak Güney Amerika’da İspanyolca konuşan ülkelerle kıyaslandığında, İspanya daha pahalıdır.

KONAKLAMA & VİZE

Birçok kurum veya üniversite bir misafir aile yanında konaklama seçeneği sunar. Bu öğrenciye tecrübe kazandırabileceği gibi, öğünler konaklamaya dâhil ise giderlerde önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir. 

 

Daha bağımsız olmayı tercih edenler için, yurt veya paylaşılan bir öğrenci evi seçenekleri de bulunmaktadır. Bir öğrenci yurdunda kalmak yerli ve yabancı diğer öğrencilerle tanışmak için olağanüstü bir fırsattır. 

FAYDALAR & ZORLUKLAR

Aile, İspanyol kültürünün önemli bir unsurudur; öğle yemeği için bile aynı sofrayı paylaşırlar. Misafir aile ile yaşamak İspanyol yaşamını en iyi yansıtan seçenektir. İspanyollar konuşkan ve samimi insanlardır; gürültülü, inatçı, şakacı, kültürleri, dilleri, yemekleri ve ülkeleri ile gurur duyan insanlardır. Ve bunları paylaşmaktan çok hoşlanırlar. 

bottom of page