top of page
shutterstock_519799885
shutterstock_86361118
shutterstock_561689686
shutterstock_145666070
shutterstock_649141732
shutterstock_244970857
shutterstock_253871134
shutterstock_510340849
shutterstock_686834911

NEDEN FRANSA'DA EĞİTİM ALMALIYIM?

Fransa mutfakları, moda, mimari ve güzel sanatlar anlayışıyla dikkat çekmektedir.   Fransa, inançları için savaşan insanların tarihine sahiptir ve bunun altında yatan Bohem yaşam tarzı, Fransa’yı  öğrenciler için mükemmel kılmaktadır. Uluslararası öğrencilerin akademik ve kültürel hedeflerine ulaşabilmeleri için ideal ülkelerden biridir.

YERLER

İspanya ve Almanya arasında bulunan Fransa, her iki ülkeye de kıyısı olan coğrafi bir konumdadır. Sahil kenti Marsilya’dan, Bordeaux’un şarap bağlarına, kış sporları merkezi Chamonix’eye kadar öğrencilere cazip seçeneklerdendir.

 

Başkent Paris, yaklaşık iki milyondan fazla insanın yaşadığı başlıca metropol bölgesidir. Eiffel Kulesi ya da Zafer Takı gibi mimari eserleri ile bir kültür merkezi olan Paris'te yaşamak öğrencilerin kısıtlı bütçesini zorlasa da tarihi, sosyal yaşamı ve zengin mutfağı ile bu olumsuzluğu telafi ediyor.

 

Üçüncü en büyük şehir ve ülkenin 500 yıldır bankacılık kalesi olan Lyon, Fransa'da eğitim almak için başka bir popüler konumdur. Fransa'nın en çekici şehirlerinden biri olmasına rağmen, Paris kadar turistik olamamıştır. Lyon, mutfağı ve İsviçre Alp'leri manzarası ile güzel kültürel bir tecrübe sunmaktadır.

 

Muhteşem sahilleri ile ünlü olan Nice, eski ile yeninin karışımını görebileceğiniz nadir Fransız şehirlerinden birisidir. Yıl boyunca güneşli olan Nice'de uluslararası öğrenciler dersler dışında plajda, restoranlarda veya sanat etkinliklerinde eğitimlerini destekleyerek kenti tecrübe edebilmektedir.

FRANSA'DA YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

Pek çok öğrencinin hayali olan Fransa, en güzel sanata, lisana ve mutfağa sahip batı medeniyetlerinden biridir. Dünyanın dört bir yanındaki 21 ülkede konuşulan  Fransızcayı öğrenmenin en iyi yeri, ana vatanı Fransa’dır. Birçok üniversite ve dil okulu Paris'te bulunmasına rağmen, Fransızcada pratik kazanmak için, başkentten daha az turist bulunan daha küçük şehirleri tercih etmek de iyi bir seçenektir. 

 

Dilinin yanı sıra Fransa ayrıca olağanüstü mutfağı ile ünlüdür. Fransa'daki aşçılık eğitimlerini tercih edilir kılan ise çoğu programın, öğrencilerin öz geçmişlerine ekleyebilecekleri gerçek iş hayatı deneyimi kazandırmak için staj olanakları sunmalarıdır. 

 

Pek çok tanınmış sanat eserini bünyesinde barındıran müzeler ve sanat galerilerinin varlığından dolayı sanat tarihi, güzel sanatlar veya genel Fransız sanatı eğitimi tercih edilmektedir. 

BURSLAR & MALİYETLER

Özellikle Paris'te geçim maliyetleri oldukça yüksektir. Fransa'da çok fazla üniversite ve seçilecek alan olduğu için birçok burs ve maddi destek olanaklarının da sunulmaktadır.

KONAKLAMA & VİZE

Çoğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi üç aydan kısa bir süreli eğitimler için kısa süreli vize; Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı değilseniz ve Fransa’da üç aydan uzun bir süre eğitim almak istiyorsanız, öğrenci vizesi gerekmektedir. Vize başvurusu esnasında ayrıca Fransız üniversiteye veya Fransa'daki bir yurt dışı eğitim programına kabulunüzü ve üç aydan fazla süreliğine Fransa’da yaşamınızı karşılayacak maddi güce sahip olduğunuz belgelemelisiniz.

Konaklama olanakları programa ve konuma göre değişiklik gösterebilmektedir. Fransa'da eğitim gören çoğu uluslararası öğrenci yurtlarda veya apartman dairelerinde bağımsız konaklamayı tercih etmektedirler. 

FAYDALAR & ZORLUKLAR

Sanattan mutfağına, dilinden mimarisine ve tarihine, Fransa zengin bir kültüre sahiptir. Fransa'da eğitim almanın çok sayıda avantajı olsa da, bazı öğrenciler Fransa'da yaşamanın pahalı olmasını çok zorlayıcı bir unsur olarak görmektedir. Özellikle Paris Fransız kültürünü tanımak için en iyi lokasyonlardan biri olsa da  dünyanın en popüler turistik noktalarından biri ve bununla birlikte kozmopolit yapısı nedeni ile yaşam pahalıdır.

bottom of page