top of page
shutterstock_561650584
shutterstock_112113815
shutterstock_393668386
shutterstock_712426753
shutterstock_673493290
shutterstock_560991079
shutterstock_159286760
shutterstock_470861693
shutterstock_622608125
shutterstock_459940210
shutterstock_200555816

NEDEN BELÇİKA'DA EĞİTİM ALMALIYIM?

Belçika tarihi, çok dilli kültürü ve çağdaş sanat profili ile uluslararası öğrencilere ideal bir ortam sunmaktadır. Komşusu Fransa ve Almanya'dan daha ekonomiktir. Küresel bağlamda önemli bir pozisyona sahip olduğu için ekonomi ve uluslararası siyaset okumak için mükemmel bir konumdur. 

YERLER

Belçika farklı kültürlere ve dillere ev sahipliği yapan karma bir ülke olduğu için dil ve kent seçimi en az üniversite seçimi kadar önemlidir. Fransızca, Felemenkçe, Almanca konuşulmaktadır. İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır. Küçük bir ülke olmasına rağmen, Belçika dünyanın en iyi 200 üniversitesinden 6'sına ev sahipliği yapmaktadır. 

Belçika'nın kozmopolit başkenti olan Brüksel, birçok ziyaretçiyi tarihi yeni sanat akımı mimarisi ve büyük şatoları ile büyülemektedir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra olağanüstü restorasyon çalışmaları sayesinde tarih ile modern çağın harmanı öğrenciler için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Brüksel, uluslararası ekonomi ve siyaset alanında eğitim öncelikle tercih edilmektedir.

Belçika’nın ikinci büyük şehri ve en büyük liman kenti Antwerp, her zaman Avrupa'nın en üst düzey sanat ve eğlence merkezi olmuştur. Barok döneminde Antwerp’te yaşamış, Peter Paul Rubens gibi birçok sanatçının eserleri sergilendiği müzeleri dikkat çekmektedir. Antwerp Üniversitesi, ülkenin ekonomi, tıp ve hukuk alanında en iyi üniversitelerinden biridir.

Gent daha küçük bir şehirdir, ancak Ortaçağ'da Avrupa'nın en büyük ve en zengin şehirlerinden biri olmuştur. Eski ile yeni mükemmel karışımını oluşturan Gent, orta çağ cazibesini yitirmeden, aynı zamanda, ‘Gent Üniversitesi’ sayesinde, bir üniversite şehrinin genç ruhuna da sahiptir. 

BELÇİKA'DA YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

Belçika'nın kültürü, mutfağı; farklı dillerin konuşulması ve bünyesindeki üniversiteleri uluslararası öğrencilerin tercihidir. Avrupa siyaseti ve uluslararası ticaretin merkezidir, Avrupa Birliği Meclisi ve NATO Merkez Üssü bu ülkede bulunmaktadır.

 

Brüksel, Avrupa Parlamentosu ve NATO merkezi olması sebebiyle uluslararası siyasetin odak noktalarındandır. Bu nedenle uluslararası ekonomi eğitimi için popüler ve ideal bir kenttir. Başka hiçbir Avrupa ülkesinin sahip olmadığı kadar çok ‘Michelin Yıldızına’ sahip restoranları dikkat çekmektedir. Peter Paul Rubens, Anthony van Dyck ve Büyük Peter Bruegel gibi birçok ünlü sanatçının yaşadığı ve çalıştığı ülke olma dolayısıyla sanat önemli bir alandır.

 

Ani sıcak soğuk hava değişimleri olmasıyla beraber Belçika'nın iklimi yıl boyunca oldukça ılımandır. Kışları çok soğuk ve yağmurludur.

Fransızca, Felemenkçe ve Almanca dillerinde pratik yapma fırsatı bulunmaktadır.

BURSLAR & MALİYETLER

Londra, Paris ve Amsterdam gibi turistik kentlere oranla daha ekonomiktir. Toplu taşımada otobüs, metro, tramvay dışında bisiklet ulaşımı da oldukça yaygındır. 

KONAKLAMA & VİZE

Konaklama şekilleri çok farklılık gösterse de,  öğrenciler arasında en çok tercih eden konaklama şekli, yurtlar veya başka öğrenciler ile paylaşılan öğrenci evleridir. Bir başka popüler konaklama şekli, uluslararası öğrencilere Belçika kültürünü tanımak için en iyi fırsatı sunan, misafir ailelerin yanında konaklamadır.

FAYDALAR & ZORLUKLAR

Diğer Avrupa ülkelerine göre daha az turistik olan Belçika, çok daha rahat ve  misafirperverdir. 

 

Belçika'daki birçok kent, hatta kozmopolit Brüksel bile, Londra veya Paris'in hızına ve karmaşasına kıyasla daha sakindir.

Üç dilin konuşulduğu ülkede, sokak tabelaları da bu dillerde olduğu için bu dillerin hiçbirinde bilgi sahibi olmayan uluslararası öğrenciler zorluk yaşayabilir.Ancak İngilizce de yaygın şekilde konuşulmaktadır.

 

Belçika'da eğitim alırken, kargaşa yaratan turist kalabalıklarından uzak, en iyi Avrupa yemeklerinin, sanatın ve mimarinin tadını çıkarılarak kültürel bir deneyim yaşanabilmektedir.

bottom of page