top of page
shutterstock_309376652
shutterstock_12461248
shutterstock_314554058
shutterstock_614535680
shutterstock_768943261
shutterstock_686826130
shutterstock_630460673
shutterstock_673632592

NEDEN ALMANYA'DA EĞİTİM ALMALIYIM?

Almanya dünyanın en dinamik ülkelerinden biridir ve yabancı üniversite öğrencileri tarafından oldukça yoğun ilgi görmektedir (özellikle üniversite harçları olmadığı için! ).
Almanya ayrıca küresel pazarların önemli bir oyuncusudur, AB'nin en büyük ekonomisine sahiptir, dünya standartlarında bir eğitim sistemi ile övünebilir ve tüm idari işlemlerini mükemmel bürokratik işlevsellikle yönetir. Eğer kariyer planlarınız, yurtdışında bir eğitimi öngörüyor ise, Almanya size kararınız doğrultusunda olağanüstü bir süreci garanti eder!

YERLER

Almanya, yurtdışında okuyabileceğiniz ve tarafınızca keşfetmeyi bekleyen eğlenceli şehirlerle dolu ve her biri olağanüstü yeni eğitim serüvenleri deneyimleyeceğiniz olanaklar sunmaktadır. Her nereye yerleşmeye karar verirseniz verin, Almanya’nın mükemmel ulaşım sistemi sayesinde ülkenin geri kalanını keşfedebileceksiniz. Almanya’nın organizasyon ve etkinlik değerlerine güvenebilirsiniz!

 

Ülkenin başkenti olan Berlin, dünyanın yaratıcı sektörlerine önemli katkılarda bulunmaktadır. ABD ile rekabet eden göç oranları ile Almanya'nın kültürel atmosferi sayısız çeşitlilik ve yenilikçilik sunmaktadır. Berlin'in zengin tarihi Çarli Kontrol Noktası ve Berlin Duvarı'ndan fazlasına sahiptir. Etkileyici hayvanat bahçesinde gezintiye çıkabilir, Brandenburg Kapısı'nı ziyaret edebilir ve Doğu Berlin'deki gösterişli kafelerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Kuzey denizinin kıyısında yer alan Hamburg şehri yeni müzik türlerinin, diskoların ve restoranların bulunduğu Avrupa’nın en cazip şehirlerinden biri olarak bilinir. Aslan Kralı adasında müzikaller izleyin ya da limanda bir yürüyüşe çıkın ve Denizcilik Müzesinde muhakkak bir mola verin. Yaz aylarında, eğlence trenleri ve sonsuz sosis çeşitleri ile dolu bir festival olan Hamburger Dom'u keşfedin.

 

 Yaz aylarında,’Bavarian Alps’ olarak adlandırılan yeşil dağlarda yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kış aylarında ise karlarla kaplı bembeyaz bir kış manzarasını seyredebilirsiniz. Noel pazarlarını gezip, sıcak çikolata için ve ayrıca zencefilli kurabiyelerden mutlaka tatmalısınız. Almanya'nın meşhur şatolarından bir kısmını ziyaret ederek tarih bilginizi genişletebilirsiniz, bu şatoların her biri kendi mimari özelliklerine sahiptir.

ALMANYA'DA YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

Almanya’daki üniversitelerin büyüklüğü ve sundukları çeşitlilik sayesinde, sundukları eğitim programları tüm isteklere cevap verebilmektedir. Almanya’da hangi eğitimi almaya karar verirseniz verin, mükemmel bir ortamda mükemmel bir eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Almanya temel bilim dallarında (STEM) eğitim almak isteyen yurtdışından gelen üniversite öğrencileri için çok ilerici olanaklar sunmaktadır: Bu temel bilim alanları: FEN Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematiktir (STEM). Temel bilim dallarında (STEM) yurtdışı eğitimi almak zor olabilir; ancak Almanya’nın ilerici bilim girişimleri ve uygulama standartları, birçok yurtdışı STEM öğrencisine, kendi memleketinde mezuniyet için gerekli puanları karşılamasını mümkün kılmaktadır. Beşeri Bilimler de oldukça önemli bir yere sahiptir, böylece Almanya son yıllarda yabancı dil öğrenimi ve uluslararası ekonomi için harika bir eğitim ülkesi olmuştur.

 

Bazı üniversiteler, Almanya'da İngilizce dilinde eğitim verilen kurslar da sunulsa da, Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin Almanca öğrenmeleri önerilmektedir. Zor bir dil gibi görünse de ve uzun sözcüklere sahip olsa da, Almanca’nın dil yapısı ve gramer kuralları çok tutarlıdır (İngilizce'nin sahip olduğu kural istisnaları bu dilde yoktur). Almanya'da eğitim hayatına katılmadan önce öğrencilerin Almanca öğrenebilecekleri birçok kaynak bulunmaktadır, yerel üniversite hocaları bu kişisel çabaları en çok takdir edenler arasında bulunacaktır.

 

Almanya oldukça dengeli bir iklime sahiptir ve her mevsim ilgili kişiye uygun iklim koşulunu sunan bir noktası vardır. Eğer güneşli Alp dağlarında tırmanmak ve uzun bisiklet turları yapmaktan hoşlanıyor iseniz, eğitiminiz için yaz aylarını tercih edin.  Kış ayları soğuk olabilir, ama renkli Noel pazarları (sıcak şaraplar ve ahşap süsleri ile), yüksek kayak pistleri ve güzel kar manzarası fotoğrafları çekem olanakları ile oldukça caziptir!
 

BURSLAR & MALİYETLER

Almanya’da yaşam standartları iyidir ve makul maliyetlerle elde edilebilir. Ancak, Almanya'nın batı illerinin, doğu illerinden daha pahalı olduklarını unutmayın; Ancak, ülke genelinde hala uygun fiyatlı süpermarketler, birçok öğrenci indirimi ve tüm ülkede olağanüstü hizmet kalitesi bulunmaktadır. Giyim ve ulaşım makul fiyatlara sunulmaktadır ( 1 € ülke boyu özel otobüs tarifelerinden yararlanın!), ayrıca her zaman katılabileceğiniz halka açık kültürel etkinlikler de düzenlenmektedir.

 

Almanya'nın büyük devlet desteği ve daha bağımsız eğitim tarzı nedeniyle, daha az üniversite hizmeti daha az üniversite harcı demektir! Özel ücretler programına, üniversiteye ve öğrenim süresine bağlı olarak değişkenlik gösterir, ancak mevcut ödediğiniz üniversite harçları ile karşılaştırıldığında, Almanya’da yurtdışı eğitimi görmek, maddi açıdan bir hayalin gerçekleşmesi gibidir (yabancı öğrencilerin ücretsiz eğitime katılabilmelerine dair söylentiler bile var!). Bir Alman üniversitesine doğrudan kayıt yaptırarak daha da fazla tasarruf sağlayabilirsiniz. Ancak aldığınız puanları memleketinizdeki üniversite eğitiminize aktarmak istiyorsanız, başvuruda bulunmadan önce mevcut üniversitenizin kabul işlemlerini en iyisi iki kez inceleyin, çünkü bir aktarım süreci esnasında puanlar bazen düşebiliyor.

 

Almanya'nın DAAD, Alman Akademik Değişim Hizmetleri (Deutscher Akademischer Austausch Dienst), ülkenin ilk yurtdışı eğitim noktası olarak görev görmektedir ve yetkin yabancı öğrencilere kapsamlı burslar sunmaktadır. Muhakkak Almanya'da yurtdışı eğitimi görmek için bursları inceleyin (ve başvurun!).

KONAKLAMA & VİZE

Üniversite öğrenim ücretinin Almanya'da ne kadar düşük olabileceğini keşfetmek olağanüstü bir haber olsa da, konaklama için gerekli harcamalar biraz daha zorlayıcı olabilir. Kampüste ve yakınında yurtların bulunması Almanya’daki üniversitelerin genel olarak sundukları bir hizmet değildir, bu nedenle öğrenciler kendi başlarına yaşayacakları bir yer bulmalıdırlar. Bu nedenle ev aramaya erken başlanmalıdır, çünkü mevcut olan yerler çabuk kapışılır. Tabii ki, bir program sunucusunun Almanya'da yurtdışı eğitim programına katılırsanız, bu sunucunun temin ettiği konaklama olanağı çok faydalı bir hizmettir.

 

Almanya'daki yurtdışı eğitim programlarının çoğu, bir aile yanı konaklama deneyimi sunmaktadır, bu kültürü anlamak ve dil öğrenmek için olağanüstü bir fırsattır. Öğrenciler daha bağımsız olmak istediklerinde ortak paylaşılan öğrenci evleri ayda 200 € ila 300 € arasında bir maliyet getirecektir. Genellikle, bu öğrenci evlerinde öğrenciler kendi odalarına sahip olurlar ve mutfağı, banyoyu ve oturma odasını paylaşırlar. Öğrenci evleri, diğer öğrencilerle tanışmak ve geçim giderlerini paylaşmak için harika bir fırsattır.

 

Vize gereksinimleri, ülke vatandaşlığınıza ve Almanya’da ne kadar süre eğitim görmek istediğinize bağlıdır; Daha ayrıntılı bilgi edinmek için Alman Büyükelçiliğinin Rehberini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz üniversitenin veya kaydolmak istediğiniz Alman üniversitesinin danışmanlık hizmetlerine başvurabilirsiniz.

AVANTAJLAR & ZORLUKLAR

Almanya'da yurtdışı eğitimi görmeye karar veren herkes kültür şokuna hazır olmalıdır, tabii ki pozitif anlamda! Avrupa'nın diğer bölgelerinde de olduğu gibi, Almanya’daki üniversite, akademik ve sosyal yaşamınız alışık olduğunuzdan farklı olacaktır. Öğrencilerin kendilerini motive etmeleri ve çok daha öz-kontrollü olmaları beklenir. Sınıflar büyüktür ve dakik olmak çok önemlidir. Profesörlerle birebir görüşmeler sınırlıdır ve kampüste yaşam akademik çalışmalara odaklıdır, sosyal etkinlikler, partiler ya da geziler öğrencinin kendi planlamasına bağlı gerçekleşir, öğrenci işleri veya yurt programları nispeten azdır.

 

Almanya'da yurtdışı eğitimi görürken sosyal bir hayatın keyfini çıkarın! Alman öğrenciler sunulan etkinliklerin değerini bilir ve ilgili etkinlikler içerisinde görev almayı sever. Almanların soğuk ve mesafeli olduklarına dair dedikodular olsa da bu doğru değildir. Birkaç görüşme gerektirebilir, ancak bir kere arkadaş olursanız, bu dostluk ömür boyu sürer. Ayrıca, Almanya'daki öğrenci yapısının olağanüstü çeşitliliğini dikkate almak gerekir, bu nedenle çok açık görüşlü ve kapsayıcı bir atmosfer mevcuttur.

 

Almanya'nın en iyi kısmı, yabancı bir öğrencinin yeni ortamında yaşarken karşılaştığı sürprizler olacaktır. Yaşam boyu öğrenmeye ilişkin hedefinizi geliştirmeye yönelik farklı yolları keşfetmek için harekete geçin ve etkin olun. Yol boyunca harika arkadaşlar edineceğinizden emin olun!

bottom of page